Od 2017 roku jest w Polsce legalna i przepisywana pacjentom na receptę. 

Trochę gorzej z dostępnością do medycznej marihuany, bo dostarczane do aptek partie leku są dla pacjentów niewystarczające. Więcej o leczniczych zaletach marihuany medycznej i nie tylko dowiecie się z tego artykułu.

Czym jest marihuana medyczna?

Medyczna marihuana to tak naprawdę zwykła marihuana, ale używana do celów leczniczych. Uprawiana, zbierana i przechowywana jest jednak według określonych, rygorystycznych standardów, kontrolowanych przez organizacje państwowe. Medyczna marihuana może mieć różną postać poczynając od suszu, przez olej, aż po pasty.  

Zawiera ona THC czyli Tetrahydrokannabinol – organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu, który jest jednym ze związków pomagających w terapiach. W terapii pacjentów jednak stosuje się zazwyczaj odmiany o niższej zawartości THC i dużej CBD. Zawartość THC, CBD oraz innych kannabinoidów różni się w zależności od szczepów roślin.

Prozdrowotne właściwości marihuany

Zdrowotne właściwości marihuany znane są już od tysięcy lat. Chociaż dziś wciąż kojarzy się ona z czymś negatywnym, to w Starożytności konopie stosowane były jako roślina lecznicza, między innymi w Chinach czy Indiach i to już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Leczono nią stany zapalne skóry i owrzodzenia. Marihuana była też w tych czasach skutecznym środkiem przeciwbólowym, pomagającym przy bezsenności oraz łagodzącym lęki.

Badania potwierdzają, że medyczna marihuana pomaga w leczeniu bólu u osób cierpiących na nowotwory czy stwardnienie rozsiane. Tak silnych bóli zazwyczaj nie da się złagodzić za pomocą konwencjonalnych środków, a marihuana przynosi pacjentom nie tylko ulgę, ale również pozwala normalnie funkcjonować. 

Przez cały czas prowadzone są naukowe badania nad prozdrowotnymi właściwościami medycznej marihuany. Ich wyniki pokazują, że pomaga ona w leczeniu nawet tak inwazyjnych i drastycznych nowotworów jak rak trzustki. 

Oprócz tego, marihuana przepisywana jest pacjentom zmagającym się z epilepsją. Zażywanie leku zmniejsza liczbę ataków padaczki, a czasem nawet doprowadza do ich całkowitego zaniknięcia. To również skuteczny lek na jaskrę, obniżenie poziomu cukru oraz pobudzenie apetytu.

Legalność i dostępność

W Polsce można realizować recepty na medyczną marihuanę. Stało się to możliwe dzięki regulacjom ustawowym z 2017 roku, które otworzyły drogę do legalnego nią obrotu na terenie kraju.

Wprawdzie lekarze otrzymali prawo wypisywania recept na medyczną marihuanę już w lipcu 2017 r. natomiast dostępna była ona w aptekach dopiero od 1 listopada 2017 roku. Jak się okazało, zawiłe przepisy prawne sprawiły, że większość firmy farmaceutycznych nie była w stanie spełnić wymogów polskich przepisów i leki nie pojawiły się od razu w aptekach. 

Minusem wciąż jest większy popyt niż podaż na marihuanę medyczną. Wynika to z tego, że dostawy leków do polskich aptek pochodzą wyłącznie spoza kraju – min. od producentów z Kanady i Niemiec. W efekcie pacjenci nieraz skarżą się na brak dostępu do medycznej marihuany.

Autorem artykułu jest właściciel sklepu z nasionami marihuany

Materiały partnera. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj