Dopiero co informowaliśmy o zbliżającej się przebudowie mostu na ulicy Wrocławskiej. Jeszcze wiosną utrudnienia związane z pracami drogowymi pojawią się też w innych miejscach. W pierwszej kolejności remont czeka zbieg ulic Toszecka – Myśliwska – Pionierów. Prace powinny ruszyć lada moment.   
Skrzyżowanie należy do najbardziej obciążonych w Gliwicach. W porze dojazdów do pracy oraz powrotów do domu łączy potoki pojazdów mieszkańców Pyskowic, osiedla Kopernika oraz północnej części Szobiszowic. Duże natężenie i słaba przepustowość sprawiają, że często tworzą się korki. Przebudowa ma usunąć  utrudnienia w płynności ruchu. 

- W wyniku prac skrzyżowanie stanie się bezpieczniejsze, łatwiejsze do przejazdu. Zwiększenie przepustowości wpłynie na usprawnienie ruchu – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Zanim jednak będzie lepiej, przejściowo stanie się gorzej. Kierujący się do centrum na czas remontu węzła mogą wybrać trasę po drugiej stronie kanału (ulicą Portową i średnicówką, poprzez estakadę Heweliusza z osiedla Kopernika, a od strony  Pyskowic drogą przez Łabędy). Kierowcy, którzy pozostaną przy dotychczasowym połączeniu, muszą liczyć się z niedogodnościami i to w dłuższym okresie.

Prace związane z przebudową skrzyżowania zaplanowano na dziewięć miesięcy. W tym czasie powstaną dodatkowe pasy ruchu, nowa zatoka autobusowa, chodniki i oświetlenie. Zmiany poprawią kierowcom przejazd, a pieszym - bezpieczeństwo. 

Rozbudowa obejmie odcinek ul. Toszeckiej od skrzyżowania z ul. św. Wojciecha do zjazdu do restauracji McDonald’s.

- Zaplanowano m.in. zmianę geometrii skrzyżowania i organizacji ruchu, korektę łuków, modernizację sygnalizacji świetlnej. Kierowcy dojeżdżający ul. Toszecką do skrzyżowania z Myśliwską będą mieli do dyspozycji trzy pasy: dla jadących na wprost i w prawo, dla jadących na wprost oraz skręcających w lewo. Za skrzyżowaniem  pozostaną dwa pasy ruchu, które następnie przejdą w jeden. Za węzłem, w pobliżu istniejącego przystanku w kierunku centrum, powstanie zatoka autobusowa. Pojawią się też nowe chodniki. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących przy przejściach zostanie ułożona specjalna kostka. Przy okazji przebuduje się kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne – przekazuje rzecznik ZDM.

Którędy przejedziemy Toszecką w trakcie remontu? Wprawdzie – ze względu na to, że umowa z wykonawcą jeszcze nie została podpisana - zarządca drogi skąpi szczegółów, ale co nieco wiadomo. 

W ubiegłym roku ZDM podał, że z uwagi na bardzo duże natężenie ruchu w ciągu ul. Toszeckiej, które wymusi wykonywanie prac metodą połówkową, konieczne będzie wyznaczenie objazdu ulicą Bończyka. Ruch na tej drodze odbywać się będzie tylko w jednym kierunku. 

Informacja pokazała się w związku z przebudową, które służyło właśnie dostosowaniu połączenia, dotychczas osiedlowego, do roli „obwodnicy” Toszeckiej na czas modernizacji skrzyżowania.

Jak poinformował nas ZDM, prace powinny ruszyć lata moment. W  ubiegłym tygodniu podpisano umowę z firmą Strabag, która zrealizuje inwestycję za cenę  6,5 mln zł. 

Przedsięwzięcie powinno być gotowe do końca bieżącego roku – wykonawca będzie miał na roboty 9 miesięcy od dnia podpisania umowy.  

Niestety, nic nie słychać o tym, by ZDM planował kapitalne remonty dalszych odcinków Toszeckiej. W wielu miejscach ulica aż roi się od wyrw. Zarządca ogranicza zamierzenia do „napraw bieżących w niezbędnym zakresie”. Czyli po staremu - można spodziewać się tylko łatania dziur.

(pik)

Foto Google Maps 
wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • pok 2019-03-09 08:38:47
    O Św. Przepustowości! Jesteś najświętsza w Gliwicach! Jesteś jedynym celem, do którego będziemy dążyć. Liczba samochodów przypadająca na 1000 mieszkańców jest już wyższa niż w Berlinie i ciągle rośnie. Gliwice samochodami stoją, a dla mieszkańców nie ma już miejsca.