21 kwietnia Julia zdobyła kolejne wyróżnienie, tym razem w wojewódzkim konkursie „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanym przez europosłankę Jadwigę Wiśniewską. 
Wcześniej uczennica liceum w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach zajęła trzecie miejsce w II edycji ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Uczestnicy tegorocznej edycji rywalizowali w trzech kategoriach: tekst piosenki, praca plastyczna i praca literacka.

O konkursie Julia dowiedziała się od nauczycielki historii swojego liceum. Od razu przyszedł jej do głowy pomysł, żeby wyszukać artykuły szerzące kłamstwo katyńskie i je przeanalizować. Najpierw chciała to zrobić pod kątem historycznym, jednak ostatecznie zdecydowała się na literackie podejście. Wybrała dwa artykuły i jeden dłuższy tekst: historyka lya Polonskyego „Kto strzelał do polskich oficerów w Katyniu?”, Romualda Świątka – Horynia „Las katyński” oraz artykuł anonimowego autora - „Promocja Katynia została zatwierdzona przez Hitlera: kto naprawdę zabił Polaków?”. 

Sześciostronnicowy esej historyczny – literacki „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego” napisała pod okiem polonistki Aldony Pitery. Mottem wypowiedzi Julii stały się ponadczasowe słowa C.K. Norwida „Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,/ A prawdom kazać, by za drzwiami stały". Zainteresowała się zbrodnią katyńską w 2020 roku – wówczas także brała udział w konkursie i zajęła w nim pierwsze miejsce, więc kiedy ogłoszono tegoroczny, wiedziała, że wystartuje, bo miała już sporą wiedzę.   

Pasję do historii zaszczepił jej Błażej Kupski, nauczyciel historii SP nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Pyskowicach – Julia jest absolwentką tej szkoły. Pod okiem Kupskiego zdobyła laury w wojewódzkim  konkursie przedmiotowym.  - Pan Kupski sprawił, że bardzo polubiłam historię. Jego zajęcia były ciekawe – Julia nie ma wprawdzie ulubionej epoki, ale na pewno jej konikiem jest Katyń. 

Bardzo dużo czyta, oczywiście  literatury historycznej, ale z chęcią sięga po fantastykę. Po maturze, oczywiście z historii, studia … historyczne, ale być może ze specjalizację nauczycielską, bo Julia chciałaby uczyć historii w liceum. 

(ml) 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj