Nakładem katowickiego wydawnictwa Alatus, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Gliwicach, ukazał się album Drewniane Kościoły Ziemi Gliwickiej. Jest to na nowa, poszerzona wersja albumu z 2012 roku, tym razem w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.
Pozycja zawiera opisy tych niezwykle interesujących zabytków wraz z rzutami budowli oraz barwnymi fotografiami. Perełki architektury sakralnej spotkamy w Bojszowie, Poniszowicach, Rachowicach, Rudzińcu, Sierakowicach, Sierotach, Smolnicy, Wilczy, Zacharzowicach i Żernicy oraz w dwóch lokalizacjach w Gliwicach – przy ul. Kozielskiej oraz w dzielnicy Ostropa.

Drewniane kościoły stanowią jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych powiatu gliwickiego. Magnesem są ich walory historyczne i artystyczne. Większość świątyń jest czynna, odprawiane są w nich msze.

Posiadamy wyjątkowe dziedzictwo. Podobna koncentracja zabytkowych budowli sakralnych z drewna  występuje w niewielu powiatach w Polsce. Rolniczy charakter naszych terenów sprawił, że wiele z kościołów przetrwało w naturalnym otoczeniu. 

Warto odwiedzić świątynie, mając za przewodnik najnowszy album. Wszystkie opisane kościoły leżą na Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej.  
Wydawnictwo można zakupić m.in. w Punkcie Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach przy ul. Dolnych Wałów 3.


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj