Uczniowie I Społecznej Szkoły Podstawowej w Gliwicach wciąż wspominają grudniowe spotkanie z Jarosławem Botorem, absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wspinaczem, ratownikiem medycznym, fotografem i filmowcem wypraw, ratownikiem medycznym lotniczego pogotowia ratunkowego oraz GOPR, instruktorem ratownictwa górskiego, ale przede wszystkim – uczestnikiem narodowej zimowej wyprawy na K2 i akcji ratowniczej na Nanga Parbat.
Z Botorem spotkała się młodzież od klas czwartych do ósmych, a czworo ósmoklasistów, Hanna Buzek, Dagmara Piktas, Adam Górecki i Szymon Wróbel, zabawiło się nawet w dziennikarzy, przeprowadzając z gościem wywiad. Gość zaś odpowiadał na wszystkie pytania.

Botor opowiadał o narodowej wyprawie na K2, między innymi, ile kilogramów bagażu mieli uczestnicy, ile osób wnosiło rzeczy na górę i jak długo to trwało – od czasu lądowania, aż do dojścia do bazy, ile czasu stawia się samą bazę. Zaprezentował również pokaz slajdów oraz film z przykładowej akcji ratunkowej.

Uczniowie dowiedzieli się, jak w górskiej bazie zdobywa się wodę pitną, co się gotuje i jak spędza czas, jak mija typowy dzień w oczekiwaniu na pogodę. 

Botor wyczerpująco opowiedział także o swoim udziale w spektakularnej akcji ratunkowej z roku 2018 pod Nanga Parbat – udało się wtedy uratować Francuzkę, Elisabeth Revol. 

Jak mówili sami uczniowie, wizyta była prawdziwą, niezwykle interesującą lekcją – i to prawda, bo młodzi ludzie słuchali himalaisty w wielkim skupieniu. A na koniec jedna z uczennic, Klara Sokół z klasy ósmej, wręczyła mu obraz olejny.

Organizatorem spotkania była zaś wicedyrektor szkoły, Justyna Wróbel.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj