Ekologiczny projekt 11-letniej Wiktorii z Knurowa znalazł się na kilkunastu znaczkach krajowych, które można teraz wykorzystać w obiegu pocztowym. 
                 
„Świat oczami młodych” to konkurs na projekt znaczka pocztowego z przesłaniem ekologicznym. Zorganizowała go Poczta Polska, a także Bank Ochrony Środowiska. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować znaczek pt. „Chrońmy klimat”. 

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W Miejskiej Szkole Podstawowej nr 9 w Knurowie zachęcała uczniów do udziału w  nim nauczycielka przyrody. Zanim młodzi ludzie wykonali swoje projekty, uczestniczyli w kilku lekcjach związanych z ekologią, ochroną środowiska i dbaniem o przyrodę. 

Z kilkunastu prac uczniów knurowskiej „dziewiątki” szkolne jury wyłoniło trzy, po czym przesłano je do Warszawy. A jedna z nich, już decyzją krajowego jury konkursu, otrzymała wyróżnienie pierwszego stopnia. To projekt znaczka Wiktorii Bralich, uczennicy klasy 6c. 

Swoją pracę Wiktoria zatytułowała „Jesteś częścią Ziemi”. Krótko opisała proces powstania projektu, poinformowała, skąd zaczerpnęła pomysł i jaka przyświecała jej idea. 

Znaczek Wiktorii przedstawia dziewczynkę trzymającą w objęciach miniaturę naszej planety, zaś obok stoją worki z zebranymi przez dziecko śmieciami. Projekt młodej knurowianki dostrzeżono wśród 1976 innych i zakwalifikowano, wraz z dziewięcioma pracami, do wyróżnienia pierwszego stopnia. 

Nagrody (opaska – zegarek, tablet graficzny oraz inne gadżety) wręczono w gmachu Ministerstwa Środowiska w Warszawie. Konkurs honorowym patronatem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrody ufundowali organizatorzy, czyli Poczta Polska i Bank Ochrony Środowiska. 

Dzięki swojemu sukcesowi 11-latka wypromowała rodzinne miasto, zaś listy gratulacyjne od organizatorów otrzymali zarówno włodarze Knurowa, jak i szkoła dziewczynki. 

- Miejmy nadzieję, że w społeczeństwie wzrasta znaczenie ochrony środowiska i dbania o czystość klimatu, natomiast  takie akcje, w których młodzi ludzie zachęcani są do zwrócenia uwagi na podobne kwestie, poskutkują zwiększoną troską o naszą planetę – mówi Bogusława Kowalska, nauczycielka przyrody w MSP 9.

(ms)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj