Turniej „Trzech Zamków F1E”, którego nazwa nawiązuje do średniowiecznych zamków znajdujących się w Gliwicach, Toszku i Raciborzu, to organizowany corocznie cykl zawodów zaliczanych do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w klasie Modeli Szybowców Sterowanych Automatycznie F1E.
 

Są to modele swobodnie latające przystosowane do lotów na zboczach. Od momentu wypuszczenia modelu, zawodnik nie ma wpływu na jego lot. Odpowiednie dostosowanie modelu do lotu przed startem to niezwykle złożony proces polegający m.in. na dokonaniu nastawień czasowych, wyborze docelowego kierunku lotu modelu przy pomocy sterowania magnetycznego, odpowiedniego dociążenia modelu w przypadku nasilającego się wiatru, a także na właściwym wypuszczeniu modelu przy jednoczesnym spożytkowaniu korzystnych warunków termicznych oraz uwzględnieniu ukształtowania terenu startowego.

Zawody składają się najczęściej z pięciu 1-godzinnych kolejek lotów, zaś przed każdą z nich ustalany jest maksymalny czas lotu - od 2 do 5 minut. Celem zawodnika jest wykonanie w każdej kolejce jednego lotu oficjalnego, w którym model osiągnie właściwy dla kolejki czas maksymalny. Osiągnięty rezultat przelicza się na punkty procentowe. Wygrywa zawodnik, który uzyskał największą liczbę punktów. W przypadku równej ilości punktów uzyskanych przez co najmniej dwóch startujących, zwycięzcę wyłania się po lotach dogrywkowych.

W niezwykle wymagających zawodach zaliczanych do Pucharu Świata rozegranych w dniach 19-21 sierpnia 2022 r., na wzgórzach w okolicach Toszka, uczestniczyło 27 zawodników z Czech, Francji, Polski i Ukrainy. Wśród nich znaleźli się mistrzowie i wicemistrzowie świata oraz Europy.

Tegoroczny Turniej „Trzech Zamków F1E” zainaugurował "Governor’s Cup" organizowany przez Konrada Żurowskiego. W kategorii OPEN zwyciężył reprezentant Francji Andre Trachez, drugi był Polak Jacek Żurowski, a trzeci Czech Vojtech Zima. Wśród juniorów doskonale spisali się Polacy - najlepszy był Dominik Skowron, drugie miejsce zajęła Paulina Szumska, zaś trzecie Zuzanna Piechaczek.
Sobotnie zawody "Toszek Cup" organizowane przez Cypriana Błaszczyka, rozegrane zostały nieopodal toszeckiego zamku. Podium zdominowali Polacy. W kategorii OPEN zwyciężył Grzegorz Pawlak, a drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Konrad Żurowski i Wiesław Moj. W juniorach ponownie zwyciężył Dominik Skowron, druga była Karolina Piecha, zaś trzecia Ukrainka Nadiia Arkhypska.

Trzecia i ostatnia część Turnieju "Friendship Cup of Ukraine – Memorial of Valeriy Gorynin"’, czyli ukraiński Puchar Świata organizowany od 2012 roku na polskim terytorium, niestety nie odbył się z powodu złych warunków atmosferycznych.

Zakończenie turnieju na dziedzińcu toszeckiego zamku miało niezwykle uroczysty przebieg, a sportowe trofea wręczali znamienici goście - przedstawiciele sponsorów oraz patronów turnieju. Zwieńczeniem ceremonii było wręczenie nagrody głównej turnieju, czyli statuetki VictoriI F1E, ufundowanej w 2015 roku przez patrona strategicznego turnieju czyli Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. w Gliwicach.

Victorię F1E zdobył (po raz drugi w historii Turnieju) Francuz Andre Trachez. Podium uzupełnili Polacy. Drugie miejsce w generalnej klasyfikacji Turnieju zajął Konrad Żurowski, zaś trzecie Jacek Żurowski.

Patronat medialny nad imprezą sprawowały Nowiny Gliwickie.

- W imieniu Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych, pragnę gorąco podziękować wszystkim patronom oraz koleżankom i kolegom, którzy z własnej woli bezpośrednio zaangażowali się w organizację tak unikalnego przedsięwzięcia - mówi Konrad Żurowski organizator turnieju z ramienia GSML

Galeria

wstecz