Turniej „Trzech Zamków F1E", którego nazwa nawiązuje do średniowiecznych zamków znajdujących się w Gliwicach, Toszku i Raciborzu, to organizowany corocznie cykl zawodów zaliczanych do Pucharu Świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w klasie Modeli Szybowców Sterowanych Automatycznie F1E.

Są to modele swobodnie latające przystosowane do lotów na zboczach. Od momentu wypuszczenia modelu, zawodnik nie ma wpływu na jego lot. Odpowiednie dostosowanie modelu do lotu przed startem to niezwykle złożony proces polegający m.in. na dokonaniu nastawień czasowych, wyborze docelowego kierunku lotu modelu przy pomocy sterowania magnetycznego, odpowiedniego dociążenia modelu w przypadku nasilającego się wiatru, a także na właściwym wypuszczeniu modelu przy jednoczesnym spożytkowaniu korzystnych warunków termicznych oraz uwzględnieniu ukształtowania terenu startowego.

Zawody składają się najczęściej z pięciu 1-godzinnych kolejek lotów, zaś przed każdą z nich ustalany jest maksymalny czas lotu - od 2 do 5 minut. Celem zawodnika jest wykonanie w każdej kolejce jednego lotu oficjalnego, w którym model osiągnie właściwy dla kolejki czas maksymalny. Osiągnięty rezultat przelicza się na punkty procentowe. Wygrywa zawodnik, który uzyskał największą liczbę punktów. W przypadku równej ilości punktów uzyskanych przez co najmniej dwóch startujących, zwycięzcę wyłania się po lotach dogrywkowych.

W niezwykle wymagających zawodach zaliczanych do Pucharu Świata rozegranych w dniach 18-20 sierpnia 2023 r., na wzgórzach w okolicach Toszka, uczestniczyło ponad 40 zawodników z Bułgarii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Rumunii i Ukrainy. Wśród nich znaleźli się Mistrzowie i Wicemistrzowie Świata oraz Europy.

Tegoroczny Turniej „Trzech Zamków F1E" zainaugurował 'Governor's Cup' organizowany przez Konrada Żurowskiego. W kategorii OPEN zwyciężyła reprezentantka Bułgarii Eleonora Pavlova, drugi był jej rodak Velizar Vladev, a trzeci Polak Jacek Żurowski (GSML). Wśród juniorów doskonale spisali się Polacy - najlepsza była Amelia Wojnicka, trzeci Maksymilian Siódmok (oboje GSML), zaś drugie miejsce zajął Rumun Mihnea Prodanel.

Sobotnie zawody 'Toszek Cup' organizowane przez Cypriana Błaszczyka, rozegrane zostały nieopodal toszeckiego zamku. W kategorii OPEN zwyciężył Jacek Żurowski (GSML), drugie miejsce zajął Polak Bernard Okrent (Aeroklub ROW Rybnik), zaś trzeci był Czech Miloslav Fisr. W juniorach zwyciężył Sergiusz Maćkowski (GSML), drugi był Piotr Bryja (Aeroklub Nowy Targ), zaś trzeci Rumun Mihnea Prodanel.

Trzecia i ostatnia część Turnieju to 'Friendship Cup of Ukraine – Memorial of Valeriy Gorynin' organizowany - od 2012 r. do 2015 r. przez Jana Wojtaka (inicjatora Turnieju), a od 2016 r. przez Konrada Żurowskiego - dzięki patronatowi Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej na polskim terytorium. Po raz drugi, na przestrzeni całego turnieju, najlepszym zawodnikiem był Jacek Żurowski (GSML), drugie miejsce zajął Rumun Mihnea Prodanel, a trzecie dwukrotny zwycięzca Victorii F1E Fracuz Andre Trachez. Mihnea Prodanel z Rumunii zwyciężył także w kategorii juniorów, pokonując Polaków Piotra Bryję (Aeroklub Nowy Targ) oraz Adama Niemczyka (GSML).

Zakończenie turnieju na dziedzińcu toszeckiego zamku miało niezwykle uroczysty przebieg, a sportowe trofea wręczali znamienici goście - przedstawiciele sponsorów oraz patronów Turnieju. Zwieńczeniem ceremonii było wręczenie nagrody głównej turnieju, czyli statuetki VictoriI F1E, ufundowanej w 2015 roku przez patrona strategicznego Turnieju czyli Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o. w Gliwicach.

Pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji turnieju oraz statuetkę Victorii F1E zdobył Jacek Żurowski (GSML). Podium uzupełnili Bernard Okrent (Aeroklub ROW Rybnik) oraz Mihnea Prodanel. Najlepszą zawodniczką turnieju była Eleonora Pavlova. Victoria F1E zakończyła swoją „podróż" po świecie i po ośmiu latach zmagań trafi niebawem na stałe w ręce Franciszka Kańczoka (Aeroklub ROW Rybnik), który w ośmioletnim rankingu wyprzedził Jacka Żurowskiego i Konrada Żurowskiego (obaj GSML).

Patronat medialny nad imprezą sprawowały Nowiny Gliwickie.

Jako organizator z ramienia GSML, Konrad Żurowski pragnie gorąco podziękować wszystkim Patronom oraz Koleżankom i Kolegom, którzy z własnej woli bezpośrednio zaangażowali się w organizację tak unikalnego przedsięwzięcia.

Tekst: Konrad Żurowski, Fot. Tomasz Bacza