23 września, w poniedziałek, rozpoczął się Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS. Zaplanowano kilkadziesiąt szkoleń, seminariów i konsultacji, nie tylko z ekspertami zakładu, ale również innych instytucji i organizacji wspierania biznesu. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Uroczysta inauguracja akcji na terenie działalności oddziału ZUS w Zabrzu miała miejsce 23 września. Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie wyróżnień firmom nagrodzonym tytułem Filary Przedsiębiorczości. 

Wśród laureatów znalazła się Politechnika Śląska w Gliwicach (w kategorii „Dobry przykład”) oraz firmy z naszego miasta: Mecalux, Mostostal Biprohut Zabrze, Postęp - w kategorii „Rzetelny płatnik”.  

Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS to gratka zarówno dla tych, co swoje firmy prowadzą od lat, jak również osób zamierzających dopiero rozpocząć przygodę z własnym biznesem. 

Temat przewodni tegorocznej edycji to hasło „Zatrudniam legalnie - pracuję legalnie. Masz wybór”. Przez pięć dni, od 23 do 27 września, ZUS promuje legalne formy zatrudniania pracowników oraz korzyści z tym związane.

- Oddziały ZUS w województwie śląskim przygotowały wyjątkową ofertę. Oprócz spraw z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z fiskusem są tematy związane z ulgami i umorzeniami oraz dofinansowaniem zatrudniania osób z niepełnosprawnością, działań na rzecz ochrony środowiska, a także rozwoju firmy. Niektóre szkolenia dają praktyczną wiedzę z zakresu marketingu i PR, zarówno dla małych, jak i dużych firm. Oferta jest niezwykle bogata i każdy  znajdzie coś dla siebie – zachęca Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Tematyka spotkań dotyczy również delegowania pracowników do pracy za granicą, zatrudniania cudzoziemców, rozliczania za nich składek, a także uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Sprawa jest bardzo istotna. Obecnie w województwie śląskim pracuje blisko 55 tys. cudzoziemców, głównie zza wschodniej granicy. 

Wyjątkowym wydarzeniem była debata ekspercka, zorganizowana 25 września w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Spotkanie poświęcono demografii, nauce i rynkowi pracy w świetle nowych technologii i ich wpływu na system ubezpieczeń społecznych. Paneliści zastanawiali się nad perspektywami biznesu w kontekście postępującej robotyzacji i automatyzacji. 

W przyszłości, przy wielu pracach, ludzi zastąpią maszyny. Wobec takich prognoz istnieją obawy, że dla człowieka zabraknie pracy, a to w konsekwencji rodzi obawy o przyszłość systemu ubezpieczeń społecznych. Czy słuszne? Odpowiedzi szukali uczestnicy debaty. 

Przed nami jeszcze dwa dni spotkań, wydarzeń, konferencji. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na http:// www.zus.pl

(pik)




wstecz

Komentarze (0) Skomentuj