Teqball to statystycznie najszybciej rozwijający się sport na świecie, obecny w 119 krajach. Powstał w 2014 roku na Węgrzech i szybko zyskał popularność na wszystkich kontynentach. 
Teqball polega na odbijaniu piłki nogami, ciałem lub głową tak, by trafiła ona w specjalnie zaprojektowany dla tego sportu stół, po stronie przeciwnika. W miniony weekend w hali Arena Gliwice rozegrano czwarte mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie sportu. Ich organizatorem był Polski Związek Teqball (PZTEQ), którego prezesem jest Michał Listkiewicz.

W zawodach wzięło udział 100 uczestników. Rywalizowano w 5 formułach: singiel kobiet i mężczyzn, debel kobiet i mężczyzn oraz mikst. Do Gliwic przyjechali najlepsi zawodnicy i zawodniczki w naszym kraju, gracze zrzeszeni w sekcjach teqball w klubach piłkarskich, szkolnych i akademickich. Turniej był jednocześnie sprawdzianem dla czołowych polskich zawodników przed mistrzostwami świata. 
Nie sposób pominąć faktu, że Polska to jeden z najdłużej działających i najbardziej utytułowanych krajów w całej hierarchii światowego teqballu. Potwierdzeniem tej tezy są medale i trofea, wywalczone przez naszych zawodników na różnych imprezach międzynarodowych. Do najcenniejszych należą srebrny (Budapeszt - 2019) i brązowy (Reims - 2018) medal mistrzostw świata w grze pojedynczej, złoto w elitarnym turnieju Teqball Masters (2019) w Arabii Saudyjskiej, srebro w szlagierze internacjonalnym „Warsaw Cup” (2018) i złoto w międzynarodowym turnieju w Brazylii (2020). Co więcej, Polska to oficjalnie najwyżej sklasyfikowany kraj w światowym rankingu FITEQ dla najlepiej rozwijających się i prosperujących krajowych związków teqballu na świecie.

- Bardzo cieszy nas, że w teqball gra coraz więcej osób, a stołów do gry w naszym kraju nieustannie przybywa. Tegoroczne mistrzostwa Polski, to już czwarta impreza tej rangi, którą organizujemy. Z małej hali w Podkowie Leśnej przenieśliśmy się na jeden z największych zamkniętych obiektów sportowych w Polsce, to najlepiej pokazuje rozwój samej dyscypliny – powiedział Michał Listkiewicz. 

Ważnym punktem imprezy był przekazania stołów do teqballu dla Miasta Gliwice, Miasta Kraków i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W ceremonii wzięli udział najważniejsi przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Teqball (FITEQ). Atrakcją dla kibiców był z pewnością mecz w futsalu pomiędzy Reprezentacją Śląska, a Reprezentacją Budapesztu. Spotkanie zostało rozegrane równolegle na Małej Arenie, podczas gdy mistrzostwa odbywały się w głównej hali. Organizatorzy zaplanowali także pokaz gry w teqball dla kibiców z udziałem polskich i węgierskich animatorów.

Ze względu na to, iż teqball wywodzi się z Węgier, a Polski Związek Teqball jest od początku wspierany przez Ambasadę Węgier i Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, wydarzenie odbywało się ku czci Powstania Węgierskiego, pod patronatem wyżej wymienionych instytucji, których przedstawiciele byli obecni na wydarzeniu. Patronem honorowym imprezy był Polski Komitet Olimpijski. Wydarzenie wspierał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

- Byłem w wielu kompleksach sportowych na południu Polski i uważam, że Arena Gliwice jest idealna do tego, by rozgrywać w niej turnieje w teqballu i z pewnością będziemy tutaj wracać – komplementował gliwicki obiekt Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier.