W sobotę 19 czerwca gliwicki Targ na Zielonym świętować będzie piąte urodziny. Z tej okazji oprawa najbliższej edycji będzie wyjątkowa, a na atrakcje mogą liczyć i dzieci i dorośli.
Targ na Zielonym to społeczna inicjatywa, powstała w 2016 r. w ramach Gliwickiej Kooperatywy Spożywczej Tomata, prowadzona przez Fundację na Zielonym. To jeden z niewielu tego typu projektów w skali kraju (najbliższa to krakowski Targ Pietruszkowy), nie nastawiony na zysk, a na realizację innych celów - promocję zdrowej żywności, idei sprawiedliwego handlu, umożliwiający rozwój lokalnym, małym wytwórcom żywności tradycyjnej (głównie rolnikom), którzy nie mają szans konkurować ceną z globalnymi koncernami. Skutecznie jednak konkurują jakością, docenianą przez liczne grono klientów.

W pięknych, postindustrialnych wnętrzach Hali Modeli, należącej do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych, w każde sobotnie przedpołudnie, gromadzi się kilkudziesięciu wystawców - lokalnych producentów ekologicznej i tradycyjnej żywności, naturalnych kosmetyków i rękodzieła. Można u nich kupić nabiał owczy, kozi i krowi, znakomite, naturalne wędliny, najwyższej jakości wołowinę, świeże i wędzone ryby, jaja od wolnych kur, ekologiczne warzywa i owoce, pieczywo wypiekane ze starych gatunków zbóż, domowe przetwory, naturalne słodkości, niesiarkowane bakalie, miody, soki, oleje, kiszonki. Szeroką ofertę znajdą tu osoby będące na różnego rodzaju dietach - bezglutenowej, wegańskiej czy wegetariańskiej, miłośnicy rzemieślniczego piwa i dobrej kuchni - od kilku tygodni w towarzystwie Browaru Welders wyśmienite śniadania na Targu serwuje Rafał Fidyt, jeden z trzech finalistów IX edycji Masterchefa.

Przestrzeń Targu, poza funkcją handlową, od początku działania, była miejscem spotkań i integracji dla mieszkańców, a także wielu lokalnych organizacji i instytucji. Działalność tę przerwała pandemia. Teraz organizatorzy wracają do tych zwyczajów, zapraszając na urodzinowy piknik.
W programie zaplanowano pierwszą po długiej przerwie wymianę książkową z udziałem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Starsi będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzieła - stworzyć aromatyczną świecę sojową z pracownią ceramiczną Rzemiosło Ceramika, wystrygać z drewna nożyk lub szpatułkę z jedynym Łyżkarzem Śląskim, czyli Miłoszem Jaksikiem, wydziergać torbę na zakupy z Barbarą Palewicz-Ryży, autorką książek i programów na temat sztrykowania na palcach, a dla miłośników gotowania Rafał Fidyt poprowadzi warsztaty kulinarne.
Na młodszych czekać będą zabawy muzyczno-ruchowe, zręcznościowe i sensoryczne, kącik plastyczny i zabawy z chustą animacyjną, prowadzone przez  animatorki-wolontariuszki Fundacji NieOdkładalni, a także warsztaty tworzenia masek gipsowych. Nie zabraknie malowania twarzy, które tak lubią dzieci, a gwoździem programu będzie wizyta Bozena Dyngi, jego cyrkowe harce i wielkie dmuchane bańki. Atrakcjom towarzyszyć będzie "W Rytmie” - szkoła perkusyjna i grupa bębniarska, bawiącą się rytmem i bębnem.

Tegoroczny jubileuszowy Targu będzie okazją do wsparcia powstałej niedawno gliwickiej Fundacji NieOdkładalni, która działa na rzecz opiekunów i rodzin osób niepełnosprawnych, wymagających całodobowej opieki (dosłownie nieodkładalnych), starając się zapewniać im wsparcie fizyczne i psychologiczne oraz opiekę wytchnieniową. Gliwicka kooperatywa spożywcza Tomata przygotowuje na ten cel Stół Dobroci, pełen zdrowych, pysznych, wegańskich i tradycyjnych smakołyków, którymi będzie częstować w zamian za datki składane do fundacyjnych puszek.



PROGRAM URODZINOWEJ EDYCJI
sobota, 19 czerwca 2021
godz. 8.00-12.00
Hala Modeli GZUT

8.00 - 12.00 
targowa strefa handlowa
wymiana książkowa (Miejska Biblioteka Publiczna)
Stół Dobroci - charytatywna zbiórka na rzecz Fundacji Nieodkładalni (Gliwicka Kooperatywa Spożywcza Tomata)
warsztaty rękodzieła: świece sojowe (pracownia Rzemiosło Ceramika), drewniane nożyki i szpatułki (Projekt Pstro - Łyżkarz Śląski), torby na zakupy zero waste (Sztrykowanie na Ekranie)
warsztaty kulinarne (Browar Welders i Rafał Fidyt)

9.00 - 12.00 
warsztaty tworzenia artystycznych masek gipsowych (Elwira Szewczyk, arteterapeutka)
animacje i warsztaty dla dzieci (Fundacja NieOdkładalni)
muzykowanie "W Rytmie” (grupa bębniarska)

10.00 - 11.00 cyrkowe harce i wielkie bańki (Bozen Dynga)


Targ na Zielonym
ul. Wincentego Pola 9, Gliwice

Materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj