Pełną parą idzie budowa centrum logistycznego przy ul. Bojkowskiej. Domysły mówią, choć nadal nie znalazły one swojego oficjalnego potwierdzenia, że przy rondzie turbinowym pojawi amerykański Amazon. Wiele wskazuje, że wielkimi krokami zbliża się otwarcie obiektu. Koncern nie odnosi się do tych informacji.
Semisul, jedna z firm specjalizujących się w  budownictwie przemysłowym, poszukuje robotników do prac wykończeniowo-montażowych na terenie magazynu Amazon w Gliwicach. 

Do obowiązków pracownika należeć będzie m.in. sprzątanie z gruzu, składanie konstrukcji meblowych i rusztowań, montaż stacji roboczych IT,  składanie wózków do transportu materiałów czy zawieszanie oznakowania i etykietowania półek. 

Ogłoszenia jasno wskazuje, że inwestor przystąpił do wykańczania i wyposażania wnętrz magazynów przy Bojkowskiej.  Chcieliśmy więc się dowiedzieć, kiedy planowane jest uruchomienie obiektu, ile osób i na jakich stanowiskach znajdzie w nim pracę,  w jakim terminie ruszy rekrutacja.  

Mimo wymowy faktów Amazon udaje, że sprawa go nie dotyczy. Nasze pytania przedstawiciel koncernu skwitował lakonicznym: „nie mamy niczego do zakomunikowania w tym temacie”.

Zaskakująca tajemniczość towarzyszy inwestycji od początku. W związku z magazynami przy Bojkowskiej gigant e-handlu nie wydał nawet oświadczenia, które łączyłoby go z przedsięwzięciem. Choć o tych związkach mówią nie tylko układ i kolorystyka powstających hal, bliźniaczo podobnych do innych magazynów Amazona, ale i pracownicy wykonawców.  

Z informacji zebranych przez branżowe media wynika, że Amerykanie wynajęli w Gliwicach 146 tys. m kw. powierzchni w ramach inwestycji build-to-suit, czyli obiektu projektowanego i budowanego dla konkretnego odbiorcy. Te dane dają wyobrażenie o skali planów. Łączna powierzchnia magazynów w  Sosnowcu, pierwszym z centrów logistycznych firmy w naszym województwie, to 135 tys. m kw.

Przykład Sosnowca pokazuje również, kto może „złapać” pracę w magazynie Amazon. W nowym centrum zatrudnienie znalazły aż trzy tysiące osób. Obok magazynierów wśród poszukiwanych kandydatów byli m.in kierownicy działów, kupcy, pracownicy biurowi (asystent prezesa, analityk zarządu) oraz specjaliści do spraw zatrudnienia. 

Obecnie, po podwyżkach w ubiegłym roku, pracownicy poziomu początkowego, w zależności od stażu w firmie, otrzymują  za godzinę od 17,5 do 19 zł, a kierownicy zespołów między 22 a 24 zł.     

Do tej pory Amazon uruchomił w Polsce centra logistyczne w Poznaniu, Wrocławiu, Sosnowcu i Kołbaskowie pod Szczecinem. Firma prowadzi także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro Amazon Web Services w Warszawie. Zatrudnia w Polsce ponad 9 tys. osób.

(pik)

Foto nr 2 w galerii, autorstwa magazyny.pl, przedstawia magazyny Amazona w Sosnowcu - dla porównania z budynkami w Gliwicach. 

Galeria

wstecz

Komentarze (6) Skomentuj

 • Adam 2019-03-22 13:05:04
  Wprost cudownie czyli kolejny gwóźdź do trumny dla polskich sklepów
 • Marcin 2019-03-22 20:43:09
  Serio twórca artykułu nawet nie pofatygowal sie na stronke z ogloszeniami o pracy.... prosta weryfikacja egazety to dno...
  • maciej 2019-03-25 08:40:59
   Chyba Marcin nie zrozumiałeś tekstu. Autror właśnie się pofatygował. Sęk artykułu leży w tym, ze mimo ogłoszeń o prace Amazon zaprzecza - proponuję przeczytać raz jeszcze, ale z mózgiem :-)
 • ZYBI1987 2019-03-25 22:29:31
  tam to chyba szumowiny i niedouki będą pracować. bo ja nie wiem kto o zdrowych zmysłach będzie w takim obozie pracował. ooo masakra... lepiej jak tam pola były i na rowery można było się wybrać... to długo nie potrwa. popadnie w ruine i bezdomni będą mieli gdzie mieszkać. ale ponoć Ukraińców mają naściągać
  • Uhm 2019-03-27 01:49:34
   Z cyklu "Nie znam się ale wypowiem". Żałosne.
 • janek 2019-04-08 16:09:48
  tak. to są magazyny "Amazona" praca ma być na dwie zmiany. w sumie ma pracować ok 700 osób