Od 1 grudnia 2021 r. znikną szlabany na 99 – kilometrowym odcinku autostrad A2 (Konin-Stryków) oraz 164- kilometrowym fragmencie A4 (Wrocław-Sośnica). Rząd chce wprowadzić nową metodę poboru opłat w systemie tzw. swobodnego ruchu, bez konieczności zatrzymywania się. 
Nowe rozwiązanie ma nie tylko zwiększyć przepustowość wspomnianych odcinków dróg, ale także obniżyć koszty poboru opłaty za przejazd nimi. Dzięki temu nie trzeba będzie przeznaczać środków na utrzymanie i modernizację infrastruktury obecnego systemu, czyli bramek autostradowych i ich wyposażenia.

Dwie metody opłat

Kierowcy będą mieli dwie możliwości zapłacenia za przejazd: kupując e-bilet w internecie albo w stacjonarnych punktach (m.in. w kioskach lub na stacjach benzynowych) lub za pomocą specjalnych urządzeń znajdujących się w aucie i umożliwiających elektronicznemu systemowi wgląd w dane geolokalizacyjne pojazdu i automatyczne pobranie opłaty. W tym przypadku kierowca będzie musiał zarejestrować się w systemie oraz zainstalować i uruchomić stosowne urządzenie lub ściągnąć na smartfona bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL. 

Pierwsza opcja skierowana jest do osób, które korzystają z autostrad okazjonalnie oraz wszystkich tych, którzy z różnych względów nie zamierzają zarejestrować się w systemie. Druga propozycja będzie zapewne wykorzystywana przez kierowców często korzystających z płatnych dróg.

System kontroli

Obowiązek wniesienia opłaty za przejazd autostradą będzie spoczywał na właścicielu, posiadaczu lub użytkowniku pojazdu. Podstawowym elementem systemu kontroli opłacania przejazdów będą kamery typu OCR rozpoznające tablice rejestracyjne. Brak opłaty za przejazd autostradą będzie skutkować nałożeniem kary w postaci opłaty dodatkowej. Nie zostanie ona jednak pobrana, jeśli w ciągu trzech dni od zakończenia przejazdu, zostanie zakupiony bilet elektroniczny za nieopłacony przejazd. 

Kontrole prowadzić też będą funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz uzupełniająco policjanci i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. W przypadku stwierdzenia braku opłaty za przejazd, kierujący otrzyma mandat. W takiej sytuacji nie będzie naliczana opłata dodatkowa. 

Co z biletem zerowym?

Rządowy projekt nie przewiduje zmian w zakresie tzw. biletu zerowego. Fragment  A4 Kleszczów – Sośnica czyli autostradowa obwodnica Gliwic będzie wciąż bezpłatna dla samochodów osobowych i motocykli w ruchu lokalnym. - Nie wiadomo jednak jakie zastosowane zostaną w tym względzie rozwiązania techniczne – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.
Andrzej Sługocki

wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • gapcio 2021-05-15 07:55:17
  Przeciez juz jest sysytem Autopay
 • Susan Benson 2021-05-21 11:14:53
  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? Jeśli tak, to polecę Ci kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczna stopa procentowa - Przystępna stopa procentowa w wysokości 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na uzyskanie pożyczki * Elastyczna spłata - musisz wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam swoją prośbę o pożyczkę przez E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp / Telegram: +447903159998 Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym przekonaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.
  • adolf 2021-08-09 13:46:41
   s...j susan!
 • Claudia 2021-05-25 00:50:54
  Witam i witam w Spotcap Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Przyznaję, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem.Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz zaciągnąć pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje kiedykolwiek i gdziekolwiek tego potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | & Natychmiast otrzymaj odpowiedź Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach !!