Studenckie Koło Naukowe „Sensor” wyróżnione podczas organizowanego na Politechnice Śląskiej pierwszego konkursu w programie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Zespoły mogły otrzymać do 9 tys. zł dofinansowania, m.in. na potrzebne materiały, aparaturę czy publikację artykułów w czasopismach naukowych.
– Ze względu na duże doświadczenie w realizacji tzw. projektów sprzętowych postanowiliśmy, na spotkaniu koła, zbudować urządzenie wraz z oprogramowaniem, odciążające osoby kontrolujące temperaturę wchodzących do budynku – mówi dr  Damian Grzechca, opiekun „Sensora”. I wyjaśnia, że każdy obiekt emituje  promieniowanie podczerwone – w odpowiedniej długości fali od kilku do kilkunastu mikrometrów. – Sensor termowizyjny zastosowany w kamerze potrafi, w sposób algorytmiczny, przetworzyć takie informacje na aktualną temperaturę ciała – dodaje Grzechca. 

Innowacyjny termometr już przetestowano przy wejściu na wydział automatyki, elektroniki i informatyki. – Urządzenie wykorzystuje moduł termowizyjny Pure Thermal 2 i jest dodatkowo wyposażone w ekran dotykowy, a całość nadzoruje minikomputer Raspberry Pi 4, który przetwarza pojawiające się informacje i określa temperaturę osoby badanej – mówi Rafał Czerwiński z „Sensora”.  

Przesiewowe badanie pacjentów nie jest jedynym zastosowaniem modułu termowizyjnego: urządzenie może też być wykorzystane np. jako element zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj