Profesor, jako pierwszy Polak, odebrał w USA prestiżową nagrodę przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM). Nagrodę Godina przyznano mu za całokształt dorobku, obejmujący nowatorskie operacje rekonstrukcyjne.
Dzięki temu grantowi  będzie mógł w ciągu roku odwiedzić 12 wybranych przez siebie najlepszych klinik rekonstrukcyjnych na świecie. Dotąd nie otrzymał jej żaden lekarz z Polski. 
Prof.  Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Instytucie Onkologii w Gliwicach, otrzymał także nagrodę za najlepszą operację 2019 roku. Została nią operacja 6-letniego Tymka, który jako kilkunastomiesięczny maluch połknął granulki do udrażniania rur, doprowadzając do martwicy m.in. tchawicy, gardła i przełyku. Operacja rekonstrukcyjna narządów szyi z jednoczesnym przeszczepem szpiku, przeprowadzona przez profesora Maciejewskiego oraz jego zespół,  stworzyła dziecku szansę na normalne życie.

Chirurgia to żywioł profesora. Lista jego dokonań - imponująca. Jest autorem wielu publikacji naukowych, promotorem prac doktorskich i habilitacyjnych.  W 2013 roku  w USA odebrał medycznego Oskara, nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej, za pierwszy w świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych. Zabieg wykonano w maju 2013 roku, a Maciejewski szefował jedenastoosobowemu zespołowi operującemu 33-letniego pacjenta. 

W grudniu 2013 kolejny światowy sukces - drugi zabieg przeszczepu twarzy, tym razem planowany. Pacjentką była 26-letnia Joasia. Operacja trwała prawie 24 godziny, a zrekonstruowano ponad 80 proc. powierzchni twarzy. Inne pionierskie operacje to: w kwietniu 2015 r. przeszczep krtani u 37-letniego mężczyzny,  w październiku 2017 allotransplantacja krtani i przełyku u 64-latka.
 
By wspierać takich pacjentów jak Joasia czy Grzegorz, wspólnie z lekarzami, członkami zespołu, profesor założył Fundację na rzecz Rozwoju Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Przeszczepu Twarzy.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj