Mateusz Malcherek z Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.
Rywalizował z przedstawicielami 27 państw. W przygotowaniach do udziału w Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w Malezji pomagał mu Donat Dubiel, który kieruje Kołem Naukowym Elektroniki i Informatyki. Wcześniej Mateusz zdobył srebrny medal w XXV Konkursie „Fizyka a ekologia”, zorganizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach. 

Jako temat pracy badawczej w tym konkursie wybrał hałas w środowisku. Sprawdzał  poziom zanieczyszczenia zbyt głośnymi decybelami środowiska akustycznego w swoim liceum i szkołach podstawowych. Wyniki były dość niepokojące, co skłoniło do kontynuowania projektu, który stawia sobie za cel zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych na temat zagrożenia, jakim jest hałas. 

Dzięki współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach uczeń miał możliwość przeprowadzenia badań w komorze bezechowej oraz pogłosowej. Cennych rad udzielili mu dr Rafał Żuchowski oraz dr Roman Bukowski. 

Praca przyniosła mu srebrny medal na Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców i miejsce wśród uczestników ICYS 2019 (International Conference of Young Scientists – Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców w Malezji). W Kuala Lampur zaprezentował precyzyjny miernik dźwięku, z potencjalnym wykorzystaniem w każdej szkole.  

- Swoją pracę musiałem zaprezentować w angielskim. Nad poprawnością językową czuwała moja nauczycielka Joanna Bereszakiewicz. W pracy wspierał mnie też Grzegorz Cuber, nauczyciel fizyki – mówi Mateusz.

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj