Choć niepozorny, prezentuje się imponująco, przede wszystkim ze względu na zastosowane technologie, materiały i rozwiązania konstruktorskie. SW-02 waży 220 kg, a do setki przyspiesza w 3,5 sekundy. W ostatnich tygodniach jest na ustach wszystkich.     
Zespół bolidu SW-O2, czyli Quarado, po bardzo dobrych wynikach podczas  lipcowych wyścigów w Holandii odniósł kolejne zwycięstwo – tym razem w klasyfikacji generalnej zawodów Formula Student Andorra. To pierwszy tak duży sukces załogi Politechniki Śląskiej.

Studencka przygoda z bolidem zaczęła się w 2013 roku. Pasjonaci z wydziałów mechanicznego technologicznego, inżynierii środowiska, elektrycznego i architektury postanowili zająć się konstruowaniem i projektowaniem pojazdów elektrycznych i spalinowych. - Chcieliśmy zbudować pojazd wyścigowy konkurujący z innymi tego typu na świecie. Już w 2014 roku pojawił się więc prototyp bolidu, z którym postanowiliśmy wystartować w międzynarodowych zawodach. I choć był to tylko projekt, udało nam się osiągnąć wysoką lokatę - tak o historii mówi Bartłomiej Urbański, lider koła naukowego PolSL Racing.

Zespół reprezentujący Politechnikę Śląską w tegorocznej hiszpańskiej „rundzie studenckiej Formuły 1”, jak nazywane są zawody tej rangi, został zwycięzcą w dwóch konkurencjach: statycznej i dynamicznej, co w rezultacie przyniosło PolSl Racing pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Ponadto drużyna przywiozła  z Andory nagrody specjalne: Combustion Best Smart Solution, Best Body and Brakes Design.

Możliwości Quarado mogliśmy podziwiać online i na żywo podczas krótkiego pokazu w campusie gliwickiej uczelni. - PolSl Racing odnotował na Formula Student Andorra zasłużone zwycięstwo. Przemyślane innowacyjne rozwiązania młodych inżynierów Politechniki Śląskiej, zastosowane w Quarado, przyniosły oczekiwane rezultaty. Mam nadzieję, że nasze osiągnięcia przyciągną uwagę sponsorów, umożliwiając dalsze postępy i budowę coraz lepszych pojazdów, tym bardziej że najbliższe plany ukierunkowane są przede wszystkim na elektromobilność. Chcemy, aby nasze obecne i przyszłe projekty miały swój udział w promocji uczelni oraz województwa śląskiego jako miejsca przyjaznego nowoczesnym rozwiązaniom technicznym i gospodarczym - mówił podczas pokazu prof. Mirosław Szczepanik, opiekun koła. 

Maciej Marzec, lider zespołu, wskazał, że doświadczenie zdobyte przy poprzednich zmaganiach oraz skrupulatna kontrola pozwoliła na zaprezentowanie Quarado od najlepszej strony. - Zdobyta przez nas wiedza zostanie w pełni wykorzystana w przyszłości, podczas tworzenia nowych projektów PolSl Racing, co, mam nadzieję, przełoży się na jeszcze większe sukcesy, będące wizytówką zarówno politechniki, jak i naszych partnerów - dodał.

Z kolei Bartłomiej Urbański, członek honorowy PolSl Racing i lider w  sezonach  2017-2018, powiedział, że  bolid miał okazję pokazać pełnię swoich możliwości i zwyciężyć z renomowanymi zespołami uczelni technicznych z całego świata. Jego zdaniem, na sukces złożyło się kilka lat ciężkiej pracy kilku roczników studentów. - To dla nas ważny moment, ale nie spoczywamy na laurach i już bierzemy się do pracy nad kolejnymi prototypami - dodał.

(ml)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj