Chcę powiedzieć tym, którzy walczą z rakiem, żeby się nie poddawali. Ja walczę kilkanaście lat i wierzę, że będzie dobrze – mówi Agnieszka Fronczak, pacjentka Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. 
Jako pierwsza przeszła skomplikowaną  operację endoprotezoplastyki onkologicznej polegającą na wycięciu zmienionego chorobowo obszaru i wszczepieniu specjalnego, sztucznego, elementu  przejmującego funkcję uszkodzonej struktury. - Eliminujemy w ten sposób  przerzut do kości, który pojawił się u pani Agnieszki i robimy wszystko żeby  mogła odzyskać sprawność – tłumaczy dr Andrzej Baryluk, ordynator ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.
Liczba chorych onkologicznie z przerzutami w obrębie kości, niestety, wzrasta. Wiąże się to z bardzo poważnymi powikłaniami, jak przewlekły ból i złamania patologiczne.  - U operowanej pojawiła się taka sytuacja. Chcieliśmy jej zaradzić, przywracając jednocześnie sprawność i możliwość lepszego poruszania się – mówi dr  Baryluk.

W czasie zabiegu gliwickich ortopedów wspierał prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. -  Usunęliśmy guz przerzutowy z kości udowej, co pozwala na lepszą kontrolę leczenia onkologicznego, zwiększa także szanse na dłuższe życie. Kolejnym etapem będzie przywrócenie funkcji operowanej kończyny poprzez rekonstrukcję ubytku kości powstałego po usunięciu nowotworu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są  endoprotezy onkologiczne. Pacjentkę pionizowano już następnego dnia po operacji, a po prawidłowym wygojeniu rany pooperacyjnej  może, bez przeszkód, kontynuować leczenie onkologiczne – dodał wybitny specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. 

(ml/SM nr 4) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj