Studenci Politechniki Śląskiej założyli fundację i pomagają potrzebującym!

 


 

Nauka poprzez pomoc potrzebującym – to cel Fundacji Rzeczy Niezwykłych, założonej przez studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej. Młodzi inżynierowie chcą wspierać osoby niepełnosprawne i poszkodowane przez los, realizując przy tym swoje pasje oraz rozwijając umiejętności związane z projektowaniem, inżynierią oraz konstruowaniem. 


Fundacja ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy – osłonę protezy nogi, czujnik odległości dla niewidomych czy wózek inwalidzki dla psa.


Założyciele Fundacji Rzeczy Niezwykłych postanowili stworzyć miejsce, w którym młodzi i pełni zapału pasjonaci mieliby możliwość wprowadzania swoich inżynierskich pomysłów w życie. Chcą przede wszystkim tworzyć rzeczy potrzebne, ale też unikalne. Interesują się głównie projektowaniem oraz budową urządzeń związanych z rehabilitacją, pomocą osobom starszym oraz niepełnosprawnym.


– Chcemy, aby każdy zrealizowany przez nas projekt miał znaczenie. Wiele osób codziennie zmaga się z chorobą i różnego rodzaju ograniczeniami – możemy im pomóc w rehabilitacji, poprawie życia – możemy sprawić, aby na ich twarzach zagościł uśmiech – podkreśla Maksymilian Śmiech, absolwent Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej i jeden z założycieli fundacji.


W tej chwili fundacja ma już na swoim koncie kilka projektów. Jednym z nich jest skonstruowany m.in. przez Maksymiliana Śmiecha oraz zespół z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej wózek inwalidzki dla cierpiącej na porażenie czterokończynowe suczki Agnes. Młodzi inżynierowie skonstruowali również czujnik odległości dla niewidomych, który wykrywa stojące na drodze przeszkody. Stworzyli także prototyp osłony kosmetycznej do protezy nogi, a teraz zabierają się za tworzenie protezy dłoni przy użyciu technologii druku 3D z powszechnie dostępnych materiałów. Dodatkowo dostęp do projektów wykonanych przez młodych inżynierów może mieć każdy za darmo.


– Wszystkie projekty, dokładnie udokumentowane, wraz z opisem konstrukcji krok po kroku, będziemy bezpłatnie udostępniali w Internecie. Dzięki temu każda wystarczająco uparta i cierpliwa osoba będzie w stanie ją wykonać. Część z nich już można znaleźć na naszej stronie internetowej – dodaje Maksymilian Śmiech.


Obecnie trwają prace nad budową warsztatu, w którym młodzi inżynierowie będą mogli udoskonalać swoje umiejętności i projektować sprzęty do rehabilitacji i nie tylko. Fundacja chce udostępnić jej członkom wszelkie narzędzia potrzebne do wprowadzenia w życie ich pomysłów i projektów. W niedalekiej przyszłości jej założyciele zamierzają również prowadzić bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych z tematów związanych z inżynierią, robotyką i projektowaniem.


Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.rzeczyniezwykle.org/?page_id=88

Obecnie fundacja potrzebuje środków finansowych, aby rozbudować warsztat oraz kupić potrzebne sprzęty i narzędzia. Osoby, które chciałyby wspomóc finansowo budowę pracowni Fundacji Rzeczy Niezwykłych, mogą to zrobić przez Internet pod poniższym linkiem: https://zrzutka.pl/budowa-pracowni-fundacji-rzeczy-niezwyklych

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj