15-osobowa grupa studentów z Ukrainy wzięła udział w warsztatach z zakresu rehabilitacji. Zajęcia prowadzili eksperci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej.

To studenci i pracownicy  Wołyńskiego Uniwersytetu Państwowego w Łucku, z którym  uczelnia prowadzi współpracę od maja. Celem tej wizyty jest udział studentów w specjalnych warsztatach dotyczących praktycznych aspektów w różnych obszarach rehabilitacji medycznej.

- Przygotowaliśmy cykl szkoleń dla grupy fizjoterapeutów, którzy do nas przyjechali, aby podnosić ich kompetencje w obszarze szeroko rozumianej rehabilitacji. W tym przypadku skupiamy się na rehabilitacji ofiar wojny, bo takie są potrzeby tam, w Ukrainie W naszym Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia mamy spore doświadczenie w tym zakresie, dysponujemy bardzo zaawansowaną technologią zarówno do badań eksperymentalnych, jak i modelowych, dlatego też chcemy pokazać to nowoczesne podejście do rehabilitacji – wyjaśnił prof. dr hab. inż. Marek Gzik, dyrektor EHTIC-u.

Współorganizatorami wizyty ukraińskich studentów są Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach. W najbliższych dniach studenci również tam będą odbywać warsztaty praktyczne i zdobędą dodatkową wiedzę w zakresie rehabilitacji.

Z takich praktyk korzystają już inni studenci, z oddziału Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego, który działa od niedawna w Bytomiu.

- W naszym kraju obecnie jest duże zapotrzebowanie na lekarzy i ekspertów, którzy zajmą się pacjentami z takimi urazami, dlatego planujemy przy współpracy z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej uruchomić kształcenie w zakresie rehabilitacji – mówił Oleksandr Potii, przedstawiciel KUM.

Możliwość udziału w takich szkoleniach doceniają sami studenci. - Dla mnie to bardzo ważne. Mój brat od 8 miesięcy jest na wojnie. Nie mamy od niego wieści, ale mam nadzieję, że wróci i będę się mogła zająć jego rehabilitacją – mówiła Sofia Shostak, jedna z ukraińskich studentek.

Wizyta gości z Ukrainy na Śląsku potrwa do 15 września.
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj