Wolne rodniki są nieodłączną częścią naszego metabolizmu, ale na ich powstanie ma również ogromny wpływ nasz styl życia i niewłaściwa dieta. Aby ograniczyć wpływ stresu oksydacyjnego na organizm i zapobiegać chorobom, trzeba szczególnie zwracać uwagę na produkty, jakie znajdują się w naszej codziennej diecie.

Stres oksydacyjny powstaje, gdy brakuje nam antyoksydantów. Dlatego tak bardzo ważne jest dostarczanie ich wraz z dietą. Z drugiej strony zła dieta sprzyja namnażaniu się wolnych rodników. Jak przerwać to błędne koło? No cóż, zawsze warto jest…zmienić styl życia.

Jaka dieta zapobiega stresowi oksydacyjnemu?

Najskuteczniejsze przeciwutleniacze znajdziemy w roślinach. To warzywa i owoce są ich źródłem i dostarczają nam witaminy, minerały i całą gamę związków, takich jak flawonoidy, polifenole, karotenoidy. Do antyoksydantów, które powinny znaleźć się w diecie należą:

  • witamina C, którą znajdziemy w papryce, aronii, czarnych porzeczkach;

  • witamina E, jej dobrym źródłem są oleje roślinne, orzechy i nasiona;

  • selen, który występuje w orzechach brazylijskich, tuńczyku, łososiu;

  • karotenoidy (beta-karoten, likopen, luteina), bogate w te związki są: marchew, papryka czerwona, szpinak, dynia, pomidory;

  • polifenole, czyli związki które chronią rośliny przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a nas przed wolnymi rodnikami; należą do nich: kwercetyna, resweratrol, kwas elagowy, kemferol; występują w wielu owocach i warzywach: czerwone winogrona, jagody, maliny, owoce granatu, grejpfruty, warzywa kapustne, strączkowe, zielona herbata, kakao; dobrym źródłem polifenoli są również zioła i przyprawy (curry, cynamon, oregano, kurkuma);

  • koenzym Q10, którego źródłem są m.in. tłuste ryby morskie.

Jak widać podstawą zdrowej diety powinny być oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, ryby, warzywa i owoce. Trzeba też pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Co ważne, najwięcej antyoksydantów dostarczają nam warzywa i owoce spożywane na surowo (lub krótko gotowane).

Co nie znaczy, że powinniśmy na przykład zupełnie rezygnować z mięsa lub nabiału, które są znakomitym źródłem białka i wielu innych potrzebnych składników. Ale np. w kwestii mięsa dietetycy zalecają umiar.

Jaka dieta powoduje stres oksydacyjny?

Z drugiej strony mamy dietę, która sprzyja nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników. Dlatego powinniśmy ograniczyć:

  • wysoko przetworzone produkty (np. białe pieczywo, wyroby cukiernicze, gotowe dania, wędliny, sosy, chipsy),

  • cukry proste,

  • fast food,

  • grillowane i smażone potrawy,

  • nasycone kwasy tłuszczowe (które znajdziemy w tłuszczach zwierzęcych).

W walce ze stresem oksydacyjnym pomogą też takie zmiany, jak: porzucenie używek (papierosy, alkohol) czy umiarkowana aktywność fizyczna. Zawsze też można rozglądnąć się za suplementem diety, który rozsądnie uzupełni dietę w antyoksydanty. Dobrym wyjściem może być suplement diety NoOxi, który ma w swoim składzie komplet silnych antyoksydantów.


Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj