W sobotę, 11 września, podnieście wzrok ku niebu, bowiem wśród chmur lub w pełnym słońcu kilkukrotnie zobaczyć będzie można imponujący sterowiec Zeppelin. Podniebne cygaro pojawi się w Gliwicach dzięki firmie ZF. Grupa ZF to światowy lider rozwiązań technologicznych dla branży motoryzacyjnej, tworzonych m.in. w centrach inżynieryjnych i zakładach produkcyjnych w naszym kraju, w tym również w Gliwicach. To wyjątkowe wydarzenie będzie okazją do szerszego zaprezentowania najnowszej strategii i rozwiązań ZF dla mobilności przyszłości.

Zeppelin to dziś ikona lotnictwa

11 września historia zatoczy koło, i to zarówno dla Gliwic jak i dla Grupy ZF. Gliwice bowiem niemal dokładnie 100 lat temu (5 lipca 1921 roku) były miejscem wielce prestiżowego wydarzenia, jakim było lądowanie Grafa Zeppelina. Króla przestworzy przyszło wtedy obserwować 200 tys. gości z Niemiec i 20 tys. z Polski i Czechosłowacji. Letni dzień był niezwykle gorący i nie mniej gorące były emocje, jakie towarzyszyły wydarzeniu. Na terenie wokół płyty lotniska w niebo zerkały całe rodziny, choć cena biletu za 1 osobę bliska była wartością dniówce górnika dołowego.

Zeppelin jest symbolicznym środkiem transportu również dla ZF. To dzięki Zeppelinowi, w 1915 roku założono firmę, której zadaniem była budowa lepszych przekładni do samolotów i pojazdów mechanicznych. Dziś jeden z jej zakładów znajduje się także na terenie gliwickiej podstrefy ekonomicznej i zatrudnia około 900 osób.

11 września będzie pierwszym dniem ZF-Zeppelin Tour 2021. Trasa rozpocznie się w Katowicach, ale tego dnia sterowiec będzie latał także nad Gliwicami. Dzień później podziwiać go będą mieszkańcy Częstochowy. Następnie latać będzie nad Bielskiem i Czechowicami-Dziedzicami. Cykl przelotów zakończy się w dniach 15-16 września nad Wrocławiem.

Wybór trasy przelotu nie jest przypadkowy, bowiem w tych właśnie miastach w Polsce firma ZF ma swoje fabryki, centra inżynieryjne oraz centra usług wspólnych. Trasę przelotu Zeppelina ZF można śledzić w serwisie FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy w aplikacji wpisać numer indentyfikacyjny "DLZNT" przypisany sterowcowi ZF.

Obszar działalności ZF w naszym kraju jest bardzo szeroki i obejmuje zakłady produkcyjne, specjalistyczne placówki badawczo-rozwojowe oraz centra usług takich jak IT, finanse, zakupy czy HR, a także dział ZF Aftermarket, oferujący produkty do układów napędowych, kierowniczych i podwozi pod markami SACHS, LEMFÖRDER, TRW, WABCOi ZF. Przelot Zeppelina jest dla ZF okazją do zaprezentowania najnowszej strategii i rozwiązań ZF dla mobilności przyszłości, które kryją się pod hasłem „Next Generation Mobility. NOW”.

Next Generation Mobility. NOW

Od 2018 roku motto "Next Generation Mobility" nie tylko oddaje strategię firmy ZF, ale również stanowi zobowiązanie do realnego działania. W ten sposób koncern technologiczny pokazuje, że już teraz dysponuje wieloma rozwiązaniami dla zrównoważonej mobilności jutra, które albo są w produkcji seryjnej, albo są do tego przygotowywane.

Przemieszczanie się od zawsze było jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Współcześnie stanowi ono jednak ogromne obciążenie dla naszego klimatu, co z kolei wymusza zmianę globalnego podejścia do kwestii mobilności. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej przyspieszyła tempo koniecznych zmian. Ludzie na całym świecie oczekują teraz mobilności, która będzie elektryczna, inteligentna, zintegrowana w sieci, zrównoważona, bezpieczna, autonomiczna, ale także przystępna cenowo.

ZF już dzisiaj oferuje rozwiązania spełniające te oczekiwania, takie jak  EBB (Electronic Brake Booster) i IBC (Integrated Brake Control). Modele te znacząco przyczyniają się do poprawy czynników środowiskowych (redukcji CO2) oraz umożliwienia zautomatyzowanej i autonomicznej jazdy.

 

Gliwicki ZF działa już od 20 lat!

W całej Polsce firma ZF zatrudnia ponad 10 tysięcy osób (w samych Gliwicach ok. 900), w tym wysoko wyspecjalizowanych inżynierów oraz technologów i jest jednym z największych pracodawców na południu kraju. Warto wiedzieć, że gliwicki zakład do 2015 roku nosił nazwę TRW Braking Systems Polska i należał do grupy TRW Automotive. W wyniku połączenia z innym liderem rynku samochodowego, firmą ZF Friedrichshafen AG, początkowo funkcjonował pod przejściową nazwą ZF TRW, a obecnie obowiązującą nazwą jest ZF lub w pełnym brzmieniu ZF Braking Systems Poland.

ZF Automotive  może się poszczycić doświadczeniem zdobytym przez 110 lat pracy w branży motoryzacyjnej. Jest liderem w sprawach bezpieczeństwa w motoryzacji, produkującym najszerszą gamę technologii w zakresie aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa. Firma kontynuuje tradycję pioniera w dziedzinie bezpieczeństwa poprzez udoskonalanie dynamiki pojazdów, systemów wspomagania kierowcy, układów hamulcowych, nadmuchiwanych systemów bezpieczeństwa, technologii pasów bezpieczeństwa, elektroniki i oprogramowania mającego poprawę bezpieczeństwa, wygody i komfortu samochodów przyszłości.

Gliwicki zakład ZF jest producentem układów wspomagania hamulcowego wraz z pompą hamulcową. Jako TRW Gliwice zakład Powstał na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w roku 2001 jako zupełnie nowa inwestycja koncernu TRW Automotive w Polsce a w tym roku, już jako ZF świętuje jubileusz 20 lat działalności.

Obecnie  produkuje ponad 5 miliony układów wspomagania rocznie. Na liście klientów zakładu znajdują się wielkie koncerny samochodowe, takie jak Grupa VW, Daimler Chrystler (Mercedes), Grupa VW, Daimler, Stellantis (PSA, Fiat), Renault.

Istotne punkty w historii zakładu to jego rozwój, otwarcie nowej hali produkcyjnej w 2013r  co niemal dwukrotnie zwiększyło możliwości produkcyjne oraz kolejnej w roku 2018 dla potrzeb projektów elektronicznych.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj