Dotacje z powiatu gliwickiego pomogły w remontach trzech kościołów oraz zamku. Obecnie przyjmowane są wnioski na uzyskanie wsparcia w związku z pracami konserwatorskimi w 2020 r.
Powiat co roku udziela dotacji na ratowanie zabytków rejestrowych lub znajdujących się w ewidencji gminnej. W 2019 przeznaczył na ten cel 80 tys. zł, które trafiły na renowację czterech obiektów.

Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku otrzymała pomoc na wykonanie konserwacji rzeźb na parapecie kosza zabytkowej ambony. 

W kościele pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pilchowicach wykonano pełną restaurację ambony z XVIII w. Parafia Wszystkich Świętych w Sierotach otrzymała pieniądze na konserwację gontów drewnianych ścian i dachu. 

Ze wsparcia skorzystało również Centrum Kultury „Zamek w Toszku” – na remont osuniętego fragmentu muru obronnego.

Nie tylko powiat włącza się w ratowanie zabytków. Środki na ratowanie ambony w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przeznaczyła też gmina Toszek. Z kolei na pomoc dla parafii pilchowickiej złożył się również marszałek Śląska oraz wojewódzki konserwator zabytków. Odnowienie ambony i ołtarza w świątyni pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela okazało się zachętą do odrestaurowania całego wnętrza kościoła. 

Także w tym roku właściciele obiektów zabytkowych – mających istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe – mogli ubiegać się o dotację. Termin minął 31 stycznia.

(pik) 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj