Teren rekreacyjno-sportowy, jaki powstał przy OSiR w Sośnicowicach, połączył pokolenia i stał się prawdziwą ozdobą gminy. Z inicjatywy nieżyjącego już burmistrza Marcina Stronczka powstało miejsce piękne. 
                                  
Śmiało można powiedzieć, że tę nowoczesną przestrzeń zostawił mieszkańcom gminy Marcin Stronczek, były burmistrz. To on starał się, by taki teren do rekreacji i sportu w Sośnicowicach powstał. Międzypokoleniowy park, w którym seniorzy będą spędzać czas obok maluchów i ich rodziców. Udało się zdobyć unijne dofinansowanie. Niestety, oddania i otwarcia burmistrz nie doczekał – zmarł nagle w grudniu ubiegłego roku.

Teraz ci, którzy ze Stronczkiem współpracowali, mają powód do radości – bezużyteczny dotąd teren pomiędzy Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sośnicowicach a gimnazjum zamienił się w estetyczną, niezwykle atrakcyjną i ogólnodostępną strefą aktywnego wypoczynku dla wszystkich. Dzięki niej mieszkańcy mogą spędzać czas na wolnym powietrzu w otoczeniu przyrody, korzystając z profesjonalnych i bezpiecznych sprzętów, bez wydania złotówki. 

Co ważne, miejsce stworzono także z myślą o ludziach odwiedzających gminę – celem była bowiem nie tylko poprawa jakości życia sośnicowiczan, ale i podniesienie walorów turystycznych miejscowości.

Zaczęło się jesienią 2016 r., kiedy to gmina złożyła wniosek o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pieniądze przyszły wiosną 2017.

Budowa ruszyła, a w tym roku oddano do użytku przestrzeń wyposażoną w ogrodzony plac zabaw z nowoczesnymi i bezpiecznymi urządzeniami, plac ze ściankami wspinaczkowymi dla najmłodszych i starszych dzieci, siłownię na wolnym powietrzu, betonowy skatepark do jazdy na rolkach i deskorolce, sztuczną górkę do zjeżdżania na sankach zimą, ścieżki do nordic walkingu. Całość uzupełniono ścieżkami z kostki betonowej, zamontowano ławki i kosze na śmieci. Pojawiły się piękne rabaty i zieleńce, utworzono oczko wodne. Kompleks jest skomunikowany chodnikiem z ul. Gimnazjalną, dzięki czemu łatwo dojechać tu na rowerze czy z wózkiem. 

Nowy teren rekreacyjno-sportowy ma jeszcze jeden walor, może niewidoczny na pierwszy rzut oka, ale niezwykle istotny: umiejscowienie obok siebie infrastruktury kierowanej do różnych grup wiekowych sprzyja integracji lokalnego społeczeństwa. 

Autorem projektu jest Studio BB Architekci. Projektanci wykorzystali specyficzne ukształtowanie terenu (zróżnicowanie poziomów) i opierając się na nim, zaproponowali podział parku. Ważne było dla nich zachowanie istniejącego drzewostanu, więc układ ścieżek w dużej mierze zależał właśnie od drzew zastanych. Istotne dla projektu było też wyeksponowanie figury św. Jana Nepomucena. 

To jednak jeszcze nie koniec. W planach jeszcze drewniane wiaty z murowanymi grillami, otoczone krzewami ozdobnymi, co nada strefie kameralnego charakteru. W tym roku zmodernizowana zostanie także nawierzchnia istniejących kortów tenisowych, powstanie też kort nowy ze ścianką do samodzielnej gry oraz trzy boiska do piłki plażowej. 

Park kosztował prawie 1,3 mln zł, z czego 200 tys. pozyskano ze środków zewnętrznych.    

Dzięki tej inwestycji Sośnicowice znalazły się w tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Prace oceniają członkowie komisji urbanistyczno-architektonicznej, a mieszkańcy mogą głosować przez stronę http://npp.slaskie.pl, do czego zachęcamy. 

(sława)

FOTO Krzysztof Krzemiński 

     

Galeria

wstecz

Komentarze (6) Skomentuj

 • ja 2018-07-10 16:35:57
  a pani Waliczek co tak ładnie park otwierała przecinając wstęgę nie piszecie? :-)
  • Kot 2018-07-12 14:42:31
   A czy to ważne kto nożyczkami umie wstążkę przeciąć. Ja też moglbym...
  • Bab 2018-07-13 18:24:27
   Nie piszą o Waliczek żeby ludzie nie kojarzyli z nią parku. Park jest inicjatywa Stronczka.
 • jan 2018-07-10 16:55:14
  Byłem , widziałem, to naprawdę piękne miejsce.
 • beata 2018-07-19 17:12:03
  ale czemu oficjalnie otwarty jak jeszcze nie dokonczony ???
 • obserwator 2018-08-19 15:46:54
  INICJATYWA KOGOŚ TAM a gdzie tyrolka tak ciche urzadzenie i kosztofne bo znikła chyba ktoś zabrał panowie radni czy tam tego nie powinno być ale wy i inicjatywa i inni zgotowaliście takie piekło tym biednym mieszkańcą tej wioski. Tyle kłamst tam było i pomuwień plac jest a przepraszam niema , koszty były i bedą i kto to pokryje jakieś dymisje tej decyzji brak, honoru brak taka jest prawda o tej śmiesznej psełdo władzy kolesiów i układów.