Mieszkańcy Sośnicowic nareszcie doczekają się nowego węzła przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia. Choć prace na placu budowy jeszcze trwają, to efekty widać już gołym okiem.
Wiosną 2020 roku rozpoczęły się prace przy centrum przesiadkowym, który powstaje za cmentarzem między ulicą Gliwicką a Przemysłową. Jego zadaniem będzie integracja transportu autobusowego z ruchem pasażerskim, samochodowym, a także rowerowym. Początki nigdy nie należą do łatwych, a efekt końcowy już każdy chce zobaczyć, jednak trzeba będzie jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Planowany koniec prac przewidywany jest na wrzesień bieżącego roku, jednak niewykluczone, że już wcześniej uda się dopiąć wszystko na ostatni guzik.

- Wykonawca ma czas do 15 września br., by zakończyć prace przy nowym centrum przesiadkowym. Sądzę, że wcześniej uda się wszystko zrealizować, bo dużo już nie zostało do zrobienia- mówi Leszek Kołodziej, burmistrz gminy Sośnicowice.

Plany do zrealizowania   

Dzięki budowie kompleksowego systemu publicznego transportu zbiorowego powstanie: pięć zadaszonych wiat przystankowych z miejscami oczekiwania dla podróżnych, które pomieszczą minimum 30 osób; plac manewrowy dla autobusów z podwójnym pasem ruchu; parkingi typu parkuj i jedź do 20 samochodów osobowych; sanitariat kontenerowy, wyposażony w toalety, w tym odpowiednio przystosowaną dla osoby niepełnosprawnej; parkingi z wiatą dla rowerów o pojemności do 20 miejsc oraz samoobsługowa stacja naprawy rowerów; plac, który zostanie uzupełniony elementami małej architektury, m.in.: zielenią, ławkami oraz koszami na śmieci; automat biletowy; elektroniczne tablice informacyjne; monitoring. Zostaną zrobione także przyłącza kanalizacji sanitarnej, elektrycznej oraz wodociągowej. Przygotowane zostaną także miejsca na samochody typu food truck, by w przyszłości na nowoczesnym centrum przesiadkowym można było świadczyć usługi gastronomiczne.

Czas na zmiany

Mieszkańcy w najbliższych tygodniach będą musieli nie tylko uzbroić się w cierpliwość, ale także przygotować na utrudnienia w ruchu drogowym przy ulicy Gliwickiej. Prace przy budowie wkraczają w kolejny etap.

- Niestety kierowcy będą musieli przygotować się na utrudnienia. Wprawdzie wykonawca czeka jeszcze na pozwolenie od Zarządu Dróg Wojewódzkich, by wyjść w teren, w celu włączenia miejsca, na którym powstaje nowoczesne centrum przesiadkowe do ulicy Gliwickiej, to jednak będzie się to wiązało z pewną uciążliwością. Pracownicy budowy na dłuższy okres czasu zwężą częściowo ulicę Gliwicką, jednak ruch będzie odbywał się w dwóch kierunkach. Natomiast na końcowe prace, które zajmą krótki okres czasu- zostanie wyłączony z ruchu jeden pas, tym samym będzie postawiona sygnalizacja świetlna- wahadło- informuje Kołodziej.

Tworzenie się korków na jednej z głównych ulic Sośnicowic jest nieuniknione, jednak kierowcy samochodów osobowych będą mogli ominąć sygnalizację świetlną, korzystając z objazdu przez ulicę Przemysłową. To nie koniec zmian dla mieszkańców, bowiem prace przy centrum spowodują  zlikwidowanie mostku, który prowadzi na cmentarz.

Kierowcy oraz mieszkańcy gminy Sośnicowice muszą przygotować się na trudny czas związany z robotami drogowymi, jednak już za kilka miesięcy będą mogli w pełni korzystać z nowoczesnego centrum przesiadkowego. Koszt całej inwestycji wyniósł niespełna 6 milionów złotych.

Patrycja Cieślok

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj