Powstaje nowe centrum przesiadkowe w Sośnicowicach, które będzie integrować transport autobusowy z ruchem pasażerskim, samochodowym oraz rowerowym.
Jak śpiewa Golec Uorkiestra, „Tu na razie jest ściernisko...”, a przy okazji także i plac budowy, ale z całą pewnością mieszkańcy Sośnicowic nie dalej, jak w przyszłym roku będą mogli w pełni korzystać z nowoczesnego centrum przesiadkowego, które powstaje za cmentarzem przy ulicy Gliwickiej. Utworzony zostanie tam węzeł przesiadkowy z prawdziwego zdarzenia, bowiem aktualnie sośnicowiczanie korzystają z tymczasowego centrum, znajdującego się przy ulicy Łabędzkiej, zaraz za zjazdem z ronda w stronę Łan Wielkich.

Dwa etapy prac

Burmistrz Sośnicowic Leszek Kołodziej: - W etapie pierwszym zakupiliśmy dwa niskopodłogowe, niskoemisyjne autobusy, które spełniają normę Euro 6 i one od marca 2019 roku służą w gminie.
Teraz przyszedł czas na drugi, a zarazem ostatni etap prac, obejmujący stworzenie kompleksowego systemu publicznego transportu zbiorowego poprzez poprawną infrastrukturę obsługi pasażerskiej w gminie Sośnicowice. 

Dzięki budowie powstaną:
- plac manewrowy dla pięciu autobusów z podwójnym pasem ruchu, wraz z miejscami dla pojazdów czekających na kurs,
- pięć zadaszonych wiat przystankowych wokół miejsc oczekiwania podróżnych, o pojemności minimum 30 osób,
- parkingi typu park&ride do 20 samochodów osobowych (park&ride, czyli parkuj i jedź,
- dwa parkingi z wiatą dla rowerów o pojemności do 20 miejsc, do których poprowadzi ścieżka rowerowa,
- plac podzielony na strefy pokryte różnego rodzaju nawierzchnią – całość uzupełniona elementami małej architektury, typu ławki, kosze, zieleń,
- sanitariat kontenerowy, wyposażony w trzy toalety, w tym przystosowaną dla osoby niepełnosprawnej,
- dwa automaty biletowe,
- samoobsługowa stacja naprawy rowerów,
- elektroniczne tablice informacyjne,
- przyłącza kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, elektrycznej,
- monitoring.

Zmiany, które pojawią się w nowej wizytówce Sośnicowic

Mieszkańcy gminy Sośnicowice na bieżąco mogą monitorować zmiany przy ul. Gliwickiej, jednak, jak podkreśla burmistrz Kołodziej, to nie koniec rewolucji - Wjazd dla autobusów będzie od ulicy Gliwickiej, zostanie zlikwidowany mostek, który jest na wprost bramy cmentarza. Wytniemy drzewa. Wjazd do centrum przesiadkowego dla zwykłych obywateli będzie od ulicy Przemysłowej – ocenia.

Zakończenie budowy centrum przesiadkowego planowane jest na 30 października 2021 roku. Jednak są spore szanse, by całe przedsięwzięcie udało się sfinalizować wcześniej. Koszty inwestycji wynoszą niespełna 6 milionów, a dokładnie 5 854 434,00 zł. W tym wartość dofinansowania wynosi 2 979 550,40 zł (585 443,40 zł z budżetu państwa w ramach kontraktu terytorialnego, a 2 394 107,00 pochodzi z Unii Europejskiej).  

Patrycja Cieślok

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj