Z willi do willi: prywatną zamienili na zabytkową w Parku Technologicznym GZUT.   



Znają się od ponad 20 lat, studiowali na tym samym wydziale Politechniki Śląskiej,  są inżynierami z certyfikatami MBA, wysokiej klasy specjalistami branży IT. Ich zawodowe drogi krzyżowały się wielokrotnie, aż postanowili razem pracować. Pierwszy to Piotr Żurawlow, twórca i prezes SOFTIQ, który nową drogę biznesowego życia zaczynał we własnym domu. Doświadczony i skuteczny menadżer, którego receptą na sukces jest budowanie trwałych relacji wewnątrz i na zewnątrz firmy. Otwarty, skuteczny, przebojowy. Drugi to Andrzej Plachta, wiceprezes firmy, strateg sięgający po oryginalne metody usprawniające skuteczność zarządzania. Przez wiele lat pełnił kluczową rolę w jednej z ważniejszych firm branży IT w Polsce. Rzeczowy, skupiony, uporządkowany.  

Obaj tworzą team, który przebojem wdarł się na bardzo wymagający rynek. - Wprawdzie SOFTIQ ma dopiero dwa lata, ale my z Piotrem pracujemy razem od dawna. Na firmowym pokładzie mamy zarówno ludzi, z którymi wielokrotnie mieliśmy do czynienia zawodowo, jaki i nowe, młode osoby – mówi Plachta.  

W garażu i szafie. Z trzymilionowym przychodem  

Żurawlow zaczynał we własnym domu z trzema pracownikami, a pierwszy przetarg wygrał w lipcu 2015 r., tydzień po zarejestrowaniu firmy. Było burzliwie, bo spółka młoda i dla niektórych niewiarygodna, ale walczyła o swoje i udało się wdrożyć duży projekt dla administracji publicznej. Tamten rok zakończyła przychodem rzędu 640 tys. zł. - Nieźle jak na cztery ściany - śmieje się Żurawlow.  W 2016 roku w SOFTIQ pracowało już 25 osób. Zainstalowały się na parterze willi Żurawlowa, jednak firma pochłaniała kolejne połacie: ludzie pracowali w tzw. garażu i szafie, także w piwnicy. Projektowo dużo się działo, pracowników przybywało, spółka zaczęła się więc  rozglądać za nową siedzibą. I tak wypatrzono zabytkową willę w Parku Technologicznym Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. Wynajęto ją w połowie 2017 r. i zaadoptowano, tworząc interesującą biurową przestrzeń.    

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o SOFTIQ  

Młoda rozwijająca się firma sektora nowych technologii, specjalizująca się w kompleksowej realizacji złożonych projektów informatycznych, z bogatym doświadczeniem w budowie i wdrażaniu oprogramowania, specjalizująca się w obsłudze, wygrywaniu i realizacji przetargów publicznych dla administracji publicznej. Dostarczająca zaawansowane rozwiązania informatyczne także dla  bankowości i sektora prywatnego.

Historię SOFTIQ można zaprezentować w skrócie tak: 40 specjalistów realizujących duże prestiżowe projekty,  m.in.: 500 +, KDR (Karta Dużej Rodziny), HD ZUS, Wortal i Broker PSZ. Z portfelem zamówień na 2017 r. sięgającym ponad 4 mln zł,  firma współpracująca w ramach grupy technologicznej Euvic. A jej ideę dobrze charakteryzuje następujące stwierdzenie: potencjał kompetencyjny dużego integratora, kultura i elastyczność małej spółki.

Żurawlow i Plachta wierzą, że małe jest piękne, a przede wszystkim skuteczne i elastyczne. Ich firma ma solidne fundamenty rozwoju i stabilizację, co w spółkach nie jest dziś takie oczywiste. W poszczególnych projektach współpracują z partnerami, co buduje ich wiarygodność na rynku usług informatycznych. - Jesteśmy elastyczni, decyzje zapadają szybko i są na tyle skuteczne, że nie ograniczają naszych możliwości – mówi Żurawlow.   

SOFTIQ specjalizuje się w produkcji i wdrożeniach systemów informatycznych dostosowanych do potrzeb klientów. Zajmuje się całościową realizacją projektów informatycznych, począwszy od fazy analizy potrzeb i szczegółowego formułowania wymagań biznesowych, poprzez produkcję i wnikliwe testy oprogramowania, kończąc na produkcyjnym wdrożeniu systemu.

Pizza integruje

- Od czasu do czasu  robimy razem pizzę, więc kuchnia jest swoistym centrum firmy – opowiada Plachta. Kiedy pierwszy raz pojawił się w willi  Żurawlowa, przywitał go bardzo smakowity zapach. Okazało się, że Jola, członkini zespołu, piecze pizzę. Wszyscy byli głodni, chcieli coś przegryźć, zabrali się więc za wyrabianie ciasta. Przy okazji rozmawiali na luzie, co jest ważne szczególnie przy realizacji dużych projektów.  Integracja ma swój cel, zespół nie tylko lepiej się poznaje, ale też lepiej pracuje. Ludzie mogą liczyć na siebie, każdy zna swoje zadania i wie, za co jest odpowiedzialny.  Podstawą jest zaufanie i odpowiedzialność, nie kontrola. - Dlatego bliskie są nam idee turkusowych organizacji. Działając zgodnie ze swoim systemem wartości oraz odpowiadając na powołanie, które odczuwamy, jesteśmy bardziej kreatywni, chętniej się rozwijamy i podejmujemy odpowiedzialne decyzje, w efekcie sukces mamy praktycznie zapewniony– tłumaczy Plachta, sytuując SOFTIQ między organizacją zieloną i turkusową.
Kultura SOFTIQ - ucz się i pracuj
Regularnie ćwiczą burzę mózgów. Wykorzystują wrodzoną kreatywność do rozwiązywania wszelkich problemów, pokonywania przeszkód i osiągania celów, jakie sobie wyznaczają.  Wspierają swoje cele uporem, determinacją i wytrwałością. Wkładają w projekty nie tylko serca, ale i całych siebie.
Poszukują obszarów doskonałości i przewagi. Ich najcenniejszym narzędziem pracy jest umysł. Uważają, że jakość myślenia zależy od jakości naszego życia, dlatego wspierają i wzmacniają ciało i umysł poprzez aktywność fizyczną, zainteresowania, zdrową dietę. W dążeniu do sukcesu kierują się prawem przyczyny i skutku, co w praktyce sprowadza się do zdania „ucz się i pracuj”.

Oko cyklonu, czyli jak wdrażano system informatyczny obsługujący 500 +

Program 500 + miał być spokojnym projektem, ale po wyborach w 2015 roku okazał się kluczowy dla rządu. Niemal z dnia na dzień SOFTIQ znalazł się, jak mówi Żurawlow, w środku armatniej lufy. Było bardzo gorąco, ludzie pracowali dzień i noc, prawie spali w ministerstwie.    
500 + miał specyficzne uwarunkowania: bardzo krótki czas trwania projektu, dwa miesiące na realizację, duża liczba zaangażowanych – ponad 3 tysiące podmiotów i 20 tysięcy ludzi, stosunkowo niewielki zakres - zmiana w jednej ustawie, jeden rozpatrywany wniosek,  duży zasięg projektu - 2,7 mln rodzin/wniosków. I bardzo duża presja mediów oraz władz. Udziałowcami były ponad trzy miliony polskich rodzin, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwo Cyfryzacji,  współpracowały banki (to tym kanałem najchętniej składano wnioski), policja, ZUS, Ośrodki Pomocy Społecznej, PCPR, inne firmy informatyczne. - No i najważniejsze:  nie mogło się nie udać – relacjonują Żurawlow i Plachta. Sprawdzili się i dziś ich firma obsługuje całość wdrożonego systemu.
 
Dla ministerstw, ZUS, urzędów pracy i gmin

Najważniejsze projekty SOFTIQ to:
 * Emp@tia – adresowana do wszystkich obywateli, w szczególności osób i rodzin korzystających ze świadczeń socjalnych oferowanych przez państwo  (m.in. świadczenia 500 +);    
 * Hurtownia Danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będąca istotnym elementem IT w strategii rozwoju tego urzędu. To system klasy MIS (Management Information System), zbierający dane ze wszystkich wydziałów, dostarczający analizy i raporty zarządcze. Cele projektu określone przez ZUS to m.in.: udostępnienie użytkownikom końcowym narzędzi pozwalających na samodzielne prowadzenie analiz i opracowywanie raportów, dostarczenie informacji dla systemów dziedzinowych i transakcyjnych, uniezależnienie ZUS od dostawców platform analitycznych, pozyskanie kompetencji, stworzenie procesów organizacyjnych i struktur pozwalających ZUS na samodzielny rozwój i eksploatację rozwiązania hurtowni danych, ujednolicenie platform informacyjnych oraz optymalizacja wykorzystania zasobów IT ZUS. Softiq jest odpowiedzialny w całości za testy Hurtowni danych oraz za serwis dostarczonego rozwiązania;

* eZLA - od 1 stycznia 2016 r. lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, a od 2018 ma to już być obowiązkowe. System składa się z portalu i aplikacji mobilnej. Umożliwia zarządzanie pulą uprawnień do wystawienia zwolnień lekarskich, w tym zakup pakietów i abonamentów dla lekarzy i przychodni;

* Wortal PSZ to ustandaryzowany, internetowy serwis informacyjny publicznych służb zatrudnienia, tj. powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Składa się z witryny centralnej, która zawiera informacje dotyczące krajowego i europejskiego rynku pracy, zadań państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej osób oraz przepisów prawnych regulujących kwestie z tym związane. - Dzięki temu projektowi zdobyliśmy kolejne doświadczenia, które dopisujemy do listy swoich kompetencji - wyjaśnia Plachta.

Nowy etap w życiu SOFTIQ


Oficjalnie rozpoczął się 30 czerwca, w chwili uroczystego otwarcia nowej siedziby przy Robotniczej 2. Krótkie przemówienia wygłosili: Wojciech Kosiński, wiceprezes  firmy EUVIC, udziałowca technologicznego SOFTIQ, Marek Wasilewski z Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, dr Krzysztof Tokarz, prodziekan ds. organizacji i rozwoju AEI Politechniki Śląskiej oraz Tadeusz Wojarski, prezes GZUT.           
- Jesteśmy grupą nieprzypadkowych ludzi, dla których praca jest czymś więcej niż zarabianiem pieniędzy. Uwielbiamy to, co robimy, a satysfakcja z realizacji naszych planów daje nam pozytywny impuls do realizacji kolejnych. Nasze działania koncentrujemy na kliencie i aktywnie słuchamy tego, co ma nam do przekazania. Traktujemy siebie i naszych klientów w sposób partnerski. Zaufanie i bezpieczeństwo to dla nas priorytety. Zależy nam na pogłębianiu wiedzy – nie tylko tej branżowej. Dysponujemy szerokimi kompetencjami, co pozwala oferować duży zakres usług informatycznych dla dużych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji administracji publicznej. Rozwijamy się i chcemy zdobywać rynek produktami własnymi, ale też zyskiwać zagranicznych klientów. I będzie to wyzwanie na najbliższe lata -  tak o SOFTIQ mówili Plachta i Żurawlow.     


SOFTIQ Sp. z o.o.
tel. +48 32 72 32 326
fax. +48 32 32 31 355
biuro@softiq.pl
ul. Robotnicza 2
Budynek 1-055
44-100 Gliwice
https://www.softiq.pl

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj