W trakcie poszukiwania nowej pracy większość z nas obawia się kilku rzeczy. Jedną z nich jest rozmowa rekrutacyjna. Choć jest ona dosyć schematyczna, nigdy nie jesteśmy pewni, co tym razem nas spotka. Aby wywrzeć pozytywne wrażenie na rekruterze i dostać daną posadę, powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie się. O czym warto pamiętać?

Podstawowa wiedza o firmie

Gdy zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, jest to wyraźny sygnał od pracodawcy, że zainteresowała go nasza kandydatura i chce nas bliżej poznać. Z tego powodu powinniśmy wykazać się podobną chęcią i zgromadzić chociaż podstawowe informacje o danym przedsiębiorstwie. Warto wiedzieć, czym głównie zajmuje się firma, jakie produkty lub usługi oferuje, ile działa na rynku, jakie były jej ostatnie sukcesy oraz jakich pracowników może potrzebować. Zrobimy to za pomocą przejrzenia oficjalnej strony internetowej przedsiębiorstwa i jego mediów społecznościowych. Być może uda się nam także znaleźć różne wywiady przeprowadzone z założycielem, dzięki czemu poznamy bliżej wartości firmy. Wcześniej zdobyta wiedza pomoże nam podczas rozmowy, ponieważ możliwe jest, że pojawią się na ten temat pytania. Ponadto będziemy mogli przedstawić siebie pod kątem pracownika, którego przedsiębiorstwo poszukuje i podkreślić umiejętności, które okażą się przydatne.

Sprawdzenie umiejętności

W niektórych przypadkach może zdarzyć się, że rekruter będzie chciał zweryfikować nasze umiejętności, o których pisaliśmy w CV. Przeprowadzenie prostego testu lub płynne przejście na wybrany język, którego znajomość jest wymagana, to najczęstsze formy sprawdzania kwalifikacji. Przykładowo możemy zostać poproszeni o próbę sprzedania rekruterowi jakiegoś przedmiotu. Jeśli zostaniemy wcześniej poinformowani o takiej fazie rozmowy kwalifikacyjnej, warto odpowiednio się do niej przygotować i przećwiczyć niektóre rzeczy, szczególnie jeśli bardzo stresujemy się w takich sytuacjach. W ten sposób lepiej wypadniemy w oczach rekrutera i zwiększymy swoje szanse na dostanie pracy.

Profesjonalny ubiór

Zadbajmy o profesjonalny ubiór. Postawmy raczej na elegancką stylizację lub przynajmniej taką, która może być oczekiwana przez rekrutera. Poza schludnym ubiorem istotna będzie dla nas także wygoda. Możemy oszczędzić sobie krawata czy szpilek, ale pamiętajmy o bardziej formalnym stroju – niezależnie od tego, czy rozmowa o pracę przebiega w formie zdalnej, czy stacjonarnej.

Inne kluczowe wskazówki

Pamiętajmy, aby nie spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. Wykażmy się odpowiednim zachowaniem już od samego początku. Ponadto bądźmy przygotowani do odpowiedzi na trudne pytania, które stanowią ważne źródło informacji dla rekruterów. Możemy zostać zapytani o to, jak często i dlaczego zmieniamy pracę, jakie są nasze słabe strony lub jaka jest nasza największa porażka zawodowa. To, jak zareagujemy, będzie miało duży wpływ na naszą ostateczną ocenę przez rekrutera.

Gdzie szukać pracy w Gliwicach?

Na rynku pracy w Gliwicach przeważają ogłoszenia dla specjalistów z branży przemysłowej, a dokładniej z przemysłu chemicznego, motoryzacyjnego, hutniczego i wydobywczego. Występuje również zapotrzebowanie na pracowników budowlanych i medycznych, nauczycieli czy fryzjerki. W Gliwicach stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wynosiła zaledwie 2,3%. Można więc wywnioskować, że wiele możliwości wyboru ma pozytywny wpływ na rozwój zawodowy mieszkańców tego miasta. Dla zainteresowanym nowym miejscem zatrudnienia warto wskazać, że wyszukiwanie ofert pracy z Gliwic dostępne jest tutaj. Możemy przeglądać kolejne ogłoszenia, które w prosty sposób dopasujemy do naszych wymagań.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj