Królewska Odlewnia Żelaza swoją działalność rozpoczęła w Gliwicach z końcem XVIII stulecia. Związani z nią byli nie tylko świetni fachowcy, ale też utalentowani rzeźbiarze, jak August Kiss czy Theodor Kalide. Odlewnia szybko zasłynęła w całej Europie z galanterii żeliwnej – obok cudnej urody biżuterii, naszyjników, bransolet, diademów czy ozdobnych grzebieni,  produkowała  przyciski do papieru, igielniki, podstawki pod zegarki, kałamarze. 
Zgodnie z ówczesną modą, powstawały też medaliony portretowe z władcami, członkami rodzin panujących czy celebrytami. Służyły one jako ozdoba wnętrz mieszkalnych – salonów albo gabinetów. Dziś żeliwne precjoza wchodzą w skład liczącej około dwóch tysięcy obiektów kolekcji odlewów artystycznych Muzeum w Gliwicach, a wybrane z nich prezentowane są w oddziale odlewnictwa artystycznego. Teraz zabytkowe medaliony debiutują w nowej roli -  wyjątkowych pamiątek odzwierciedlających artystyczne i przemysłowe dziedzictwo Gliwic. 

Repliki medalionów portretowych, wykorzystując nowej generacji gips polimerowy, wykonała muzealna konserwator Magdalena Urbaniak-Leśniak. Dzięki zastosowaniu specjalnych  barwników, a także pieczołowitemu patynowaniu, każdy z medalionów to jednorazowy, niepowtarzalny egzemplarz, można powiedzieć - małe dzieło sztuki. 

- Medaliony z królewskiej odlewni to nie tylko kolejna pamiątka, ale i przedmiot, który wyrasta wprost z kulturowego dziedzictwa Gliwic i jest świadectwem  rezultatów, jakie może dać przymierze sztuki i przemysłu w imię tego, co piękne. Cieszymy się, że teraz, oprócz warsztatów edukacyjnych, w oddziale odlewnictwa artystycznego możemy w taki sposób dzielić się skarbami Królewskiej Odlewni Żelaza i promować niezwykłe dziedzictwo naszego miasta – mówi Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach, inicjatorka i koordynator przedsięwzięcia. 
Repliki medalionów to przedmioty kolekcjonerskie, nieprzeznaczone do zabawy. Każdy medalion zapakowany jest w tekturowe pudełko, posiada także wytrzymałą linkę, dzięki której może zostać zawieszony. 

W cenie 10 zł za sztukę zakupić można repliki medalionów przedstawiających:
- księżniczkę pruską  Elżbietę Ludwikę, przyszłą synową królowej pruskiej Luizy (oryginał: Królewska Odlewnia Żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.),
- Angelikę Catalani, słynną na początku XIX wieku włoską śpiewaczkę operową (oryginał: Królewska Odlewnia Żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.),
- księżniczkę Luizę (Ludwikę), córkę królowej pruskiej Luizy (oryginał: Królewska Odlewnia żelaza w Gliwicach, ok. 1820 r.).
  
Repliki medalionów portretowych do nabycia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj