Jest odpowiedź magistratu na niezadowolenie mieszkańców w związku z podwyżkami opłat za wywóz śmieci. Prezydent wprowadza ulgi łagodzące skutki jego wcześniejszych działań. Mniej powodów do narzekań będzie miała jednak ograniczona grupa gliwiczan.

Od 1 kwietnia zapłacimy  za odbiór śmieci przeciętnie o ok. 20 proc. więcej. Ale podwyżka w tej wysokości dotyczy jedynie osób prowadzących segregację. Niepomiernie więcej wzrosną rachunki mieszkańców, którzy wszystkie nieczystości wrzucają do jednego kubła. Ich, niemałe już teraz, wydatki za odbiór śmieci mogą skoczyć nawet o  160 proc.

Urzędnicy podkreślają, że wprowadzana od kwietnia podwyżka spowodowana jest drożejącymi kosztami obsługi gospodarowania odpadami. Przyjęty w Gliwicach system naliczania  sprawia jednak, że koszty te obciążają mieszkańców w sposób nierównomierny. W przeciwieństwie do wielu innych miast, które stosują opłaty w przeliczeniu na osobę, nasi płacą w zależności od metrażu zajmowanego mieszkania. Wprawdzie w magistracie twierdzą, przywołując analizy ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, że mamy system wzorcowy, najbardziej szczelny i jeden z najtańszych w kraju, jednak mieszkańcy wiedzą swoje.

W powszechnej opinii metoda jest niesprawiedliwa. W porównaniu z rodzinami wieloosobowymi nieproporcjonalnie dużo, w odniesieniu do mieszkań o porównywalnych metrażach, płacą osoby samotne i gospodarstwa bezdzietne. Często zdarza się, że samotność idzie w parze ze starością, złym stanem zdrowia, trudną sytuacją finansową. I właśnie do tej, najsłabszej ekonomicznie i społecznie, grupy miasto ograniczyło swoją pomoc.

Na początku lutego weszło w życie zarządzenie prezydenta wprowadzające dofinansowanie do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.  Teoretycznie mniej powodów do narzekań powinni mieć seniorzy powyżej 65. roku życia. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie. Aby mieć  niższe rachunki za odpady, trzeba spełnić dodatkowe warunki. Pomoc adresowana jest do osób starszych, w trudnej sytuacji, zajmujących duże powierzchnie mieszkalne, np. w kamienicach lub domach.

Jak informuje urząd miejski na swojej stronie internetowej, senior, który segreguje śmieci, może  liczyć na 50-procentową zniżkę, a ten, który tego nie robi, na 30-procentową. Aby dostać bonifikatę, nie wystarczy mieć minimum 65 lat, ale trzeba również posiadać odpowiednio duże mieszkanie (powyżej 45,5 m kw. powierzchni na osobę w gospodarstwie) i wystarczająco ciężką sytuację materialną.  Prawo do upustu daje dochód do 1 542 zł (netto) miesięcznie na osobę w rodzinie, a w przypadku osób samotnych – do 1 902 zł. Co ważne, rabatu nie można łączyć z dodatkiem mieszkaniowym.

To nie pierwsza próba łagodzenia dolegliwości opłat za odpady, które szczególnie mocno dają się we znaki kieszeniom seniorów. Wcześniejszą podjęli radni, przyjmując podobną w rozwiązaniach uchwałę, którą unieważnił jednak wojewoda. W tej sytuacji inicjatywę przejął prezydent, wydając zarządzenie wprowadzające zasiłki celowe. Przyznawać je będzie Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach, a ulgi będą pokrywane ze środków miasta.

O szczegółach na temat zasad udzielenia osobom starszym dofinansowania do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi można przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach pod adresem bip.gliwice.eu.

(pik)
wstecz

Komentarze (11) Skomentuj

 • hahaha urzędasy 2018-02-23 13:01:00
  podwyżka 25 zł na moim metrarzu mieszkam sam. Dziękuje że mogę się do kogoś dorzucić, nie dość że metraż mi śmieci 80metrów to teraz jeszcze podwyżka. Ci emeryci nie zapłacą mniej... to my zapłacimy więcej. Nikt tych pieniędzy nie wyczaruje.
 • Emeryt 2018-02-23 16:38:00
  To Spółdzielnie Mieszkaniowe , Administracje , Wspólnoty wiedzą , kto mieszka w ich zasobach mieszkaniowych i w tym przypadku winien mieć ulgę , a nie załatwianie przez OPS-y . Kolejna papierologia i uwłaczanie godności emerytów gorzej sytuowanych, mieszkajacych samotnie na dużym metraźu, a nie korzystających z pomocy OPS-ów. Pan Prezydent tez będzie kiedyś emerytem i może nie ubogim ale chcącym godnie żyć!!!
  • gliwiczanin 2018-02-23 19:35:56
   pan mosci panujacy prezydent nie mysli o mieszkancach gliwic tylko o swojej i kolesi kasie
   • Gliwiczanka 2018-02-28 15:40:12
    Dokładnie tak!!!
 • co jest? 2018-02-25 09:09:50
  "ale trzeba również posiadać odpowiednio duże mieszkanie (powyżej 45,5 m kw. powierzchni na osobę w gospodarstwie)" czyli wnioskuję,że zniżki dostaną jednak Ci bogatsi
  • Nina 2018-02-26 16:55:18
   Nie koniecznie, ale jeżeli takie Twoje wnioski to pewnie jako radna zagłosowałabyś za podwyżką.
 • Nina 2018-02-26 17:20:21
  Ta uchwała od początku do końca to jedna wielka manipulacja dla kasy. Bo przecież w XXI wieku nie da się policzyć jaki koszt przypada w gminie Gliwice za odpady na pojedynczą osobę, tak twierdzą. No głównie dlatego, że urząd i radni zaniechali współpracy z mieszkańcami w tym względzie traktując ludzi jak bydło z ludzką twarzą.
  • Gliwiczanka 2018-02-28 15:41:41
   Otóż to. I to nie pierwszy raz. Pewnie i nie ostatni :(
 • ROK WYBORCZY 2018-02-27 10:52:50
  a w roku wyborczym, wybornie smakuje ŁASKA MOŚCIWIE PANUJĄCEGO SŁOŃCA GLIWIC! Teraz Miłościwie Panujący, będzie dzielił ŁASKĘ!!! Wiadomo kto do wyborów chodzi - ludzie starsi, po mszy św. albo nieszporach ew. różańcu :) , a młodzi w tym czasie na zakupki do supermarketu i znowu ZF ZF ZF :)!!!
 • Gliwiczanka 2018-02-28 15:47:11
  Chore traktowanie tematu od samego początku :( Czyżby to metry 2 wytwarzały śmieci??? Gratuluję logiki myślenia prezydenckiego i radnych! :(
 • Kijanka 2018-02-28 17:22:15
  Wystarczy sprawdzić który radny jak głosował i wiadomo na kogo w przyszłych wyborach nie głosować. Poza tym to tacy radni bezradni, poważnych spraw nawet nie ruszają a te którymi się bawią powinny być w gestii rad dzielnicowych.