Pierwsza grupa seniorów, biorących udział w bezpłatnej rehabilitacji prowadzonej przez Technomex, właśnie kończy trzymiesięczne zajęcia. Rozmawialiśmy z uczestnikami, którzy zapewniają: zauważamy znaczną poprawę. 
              

W gliwickiej przychodni Technomex prowadzone są wielokierunkowe ćwiczenia umożliwiające poprawę siły mięśniowej, koordynacji ruchowej, równowagi ciała i wytrzymałości wysiłkowej – uczestnicy wykonują je na nowoczesnych urządzeniach, wyposażonych w multimedialne technologie i sprzężenia zwrotne, umożliwiające odpowiednie programowanie ćwiczeń i samokontrolę dokładności ich wykonywania. 

Okazję darmowej rehabilitacji na nowoczesnym sprzęcie dał seniorom z Gliwic projekt prowadzony przez Centrum Rehabilitacji Technomex. Aktualnie kończy się pierwsza tura zajęć. Ale to nie koniec. Chętni mogą zapisywać się do następnych edycji. Warto, o czym zapewniają uczestnicy właśnie kończącego się pierwszego turnusu. 

Jednym z zadowolonych pacjentów jest 88-letni Czesław Dudek, członek Rady Seniorów w Gliwicach. Spotykamy go podczas ćwiczeń na platformie stabilometrycznej o  niestabilnym podłożu, umożliwiającej przede wszystkim poprawę kontroli postawy ciała i równowagi. 

Jak mówi pan Czesław, skorzystał z okazji, jaką dał projekt, bowiem doskwierało mu to, co wszystkim ludziom w jego wieku: brak koordynacji ruchowej. 

- Człowiek się potyka, traci równowagę, nierówno chodzi, wypadają mu z rąk przedmioty, potrąca różne rzeczy – wylicza gliwiczanin. - Kiedy więc dowiedziałem się, że w przychodni Technomex jest możliwość bezpłatnej rehabilitacji, od razu się zgłosiłem. Te ćwiczenia są nieocenione, bowiem poprawiają ruchomość stawów, koordynację ruchową, spostrzegawczość i w ogóle komfort życia ludzi starszych. Po trzech miesiącach zajęć czuję wyraźnie, że jest ze mną dużo lepiej. Zresztą, właśnie miałem wizytę u lekarza i on sam stwierdził poprawę. Idę już prosto, nie zarzuca mną, jak działo się to przedtem, mam bardziej wyprostowaną sylwetkę, mój kręgosłup jest stabilny.

Pan Czesław tłumaczy też, na czym polegały ćwiczenia, jakie wykonywał w naszej obecności: - Zrobiono bardzo mądrą rzecz, mianowicie wykorzystano pewne pomysły z gier komputerowych i zastosowano je w rehabilitacji. Ja na przykład latałem dziś odrzutowcem i musiałem trafić do tarczy. Pochwalę się: trafiłem sporo „dziesiątek”. Następne ćwiczenie – strzelanie z działa do pionków, ale tak, by przy okazji nie zestrzelić słonia, bo wtedy traci się punkty. I co najważniejsze, trzeba to wszystko robić, stojąc na specjalnej ruchomej platformie. Chodzi o to, by skoordynować pracę umysłu z mięśniami. Można asekurować się przy pomocy poręczy, co sprawia, że ćwiczenia się bezpieczne.   

Technomex, prowadzący finansowany przez Unię Europejską projekt rehabilitacji dla seniorów, to jeden z najnowocześniejszych ośrodków rehabilitacyjnych w naszym kraju, specjalizujący się w dolegliwościach osób w wieku 65+. Projektem kieruje dr n. med. Anna Polak, fizjoterapeuta, we współpracy z lekarzami. 

- W naszym programie rehabilitacji prowadzone są ćwiczenia ukierunkowane na poprawę równowagi ciała i koordynacji ruchowej, ruchomości stawów, zwiększenie siły mięśniowe i wytrzymałości wysiłkowej oraz zmniejszenie bólów pleców – mówi dr Polak.

Koordynatorka dodaje, że według statystyk Departamentu Zdrowia USA, upadki są główną przyczyną urazów osób starszych i drugą w kolejności przyczyną zgonów w następstwie urazów w grupie wiekowej 65+. Statystyki Państwowego Zakładu Higieny mówią z kolei, że w roku 2010 z powodu upadków hospitalizowanych było ponad 45 tys. osób powyżej 65. roku życia. Zaś wyniki badań prowadzonych w ramach projektu Pol Senior wskazują, że 19 proc. populacji ludzi starszych w Polsce doznaje jednego lub więcej upadków rocznie.

- Konsekwencjami są złamania, skręcenia i zwichnięcia stawów, których skutkiem mogą być trwałe dysfunkcje ciała. Leczenie urazów wymaga często przymusowego unieruchomienia, które z kolei może prowadzić do powikłań w postaci infekcji, chorób zakrzepowo-zatorowych, układu krążenia i oddechowego, także odleżyn i dysfunkcji układu moczowego – tłumaczy dr Polak. - Upadki mogą prowadzić do urazów głowy i krwotoków wewnątrzczaszkowych, a ich następstwem są niedowłady i porażenia kończyn. U osób starszych rozwija się też tzw. zespół poupadkowy, objawiający się lękiem przed upadkiem i ograniczeniem aktywności fizycznej, co prowadzi do zmniejszenia samoobsługi, aktywności społecznej i jakości życia.

Medycyna znalazła jednak na te problemy odpowiedź. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie,  co najmniej częściowe, dawnej sprawności. 

Terapia w centrum Technomex obejmuje między innymi zajęcia na platformach poprawiających równowagę i koordynację ciała, ćwiczenia oporowe kończyn i kręgosłupa, prowadzone w warunkach bezpiecznych dla stawów i z wykorzystaniem oporu elastycznego (ich celem jest zwiększenie siły mięśniowej i ruchomości stawów), dalej ćwiczenia na bieżniach ruchomych, pozwalające zwiększyć wytrzymałość wysiłkową. Programy są urozmaicone, o stopniowo zwiększanej trudności, z wykorzystaniem technik multimedialnych, co czyni zajęcia atrakcyjnymi i skutecznymi. 

Pacjentów kieruje się na poszczególne ćwiczenia w zależności od potrzeb, po wcześniejszych konsultacjach lekarskich i fizjoterapeutycznych w przychodni Technomex. Nie każdy może bowiem korzystać ze wszystkich urządzeń. Jak pani Wiesia, pacjentka z rozrusznikiem serca. 

- Pan doktor zakwalifikował mnie do takich ćwiczeń, które są dla mnie bezpieczne – mówi seniorka. Na zajęcia jeździ z trzema koleżankami. Wszystkie są zachwycone efektami trzymiesięcznej rehabilitacji. 

- W pewnym wieku, wiadomo, zawsze coś tam boli. Mnie doskwierał kręgosłup – pani Anna mówi, że pomagają nie tylko ćwiczenia, także panująca w przychodni atmosfera.

- Dobre jest też to, że dwa razy w tygodniu muszę się zmobilizować, wstać rano, przyjechać tutaj – twierdzi z kolei pani Wiesława. -  Rehabilitacja bardzo mi pomogła i na górne, i dolne partie ciała. Dzięki niej w tej chwili panuję już nad swoim ruchem, czuję się stabilna. Muszę też przyznać, że zaczęłam zwracać uwagę, jak ruszam się na co dzień.

- Ludzie pracujący w przychodni Technomex zrobili coś dla nas, seniorów. Postarali się o unijne pieniądze, byśmy mogli ćwiczyć za darmo. Wychodzą naprzeciw ludziom starszym, za co dziękujemy – dodaje pani Barbara. 

Wciąż można zapisywać się na bezpłatną rehabilitację. Jest ona przeznaczona dla tych, którzy cierpią na bóle kręgosłupa oraz obniżenie sprawności ruchowej, związane z wiekiem 65 + i zamieszkują na terenie Śląska. 

Do tej pory w programie rehabilitacji ukierunkowanej na zmniejszenie ryzyka upadków wzięło udział 150 osób w wieku od 65 do 88 lat.

Centrum Rehabilitacji Technomex Sp. z o.o.
Gliwice, ul. Szparagowa 19 (dojazd od ul. Żurawinowej) 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj