W ostatnim roku doszło do znaczących zmian w krajowym systemie podatkowym przez wprowadzenie Nowego Ładu. Ryczałt ewidencjonowany w dalszym ciągu podlega rozliczeniu za pośrednictwem PIT 28, więc to dobra wiadomość dla podatników. Czego dotyczy PIT 28 2023? Jak się prawidłowo przygotować do uregulowania spraw z urzędem skarbowym? Jakimi korzyściami charakteryzuje się opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek.

  1. PIT 28 – co to i czego dotyczy?

  2. Jak wyglądają stawki ryczałtu 2023?

  3. jak rozliczyć wynajem?

  4. W jaki sposób podejść do zapłaty podatku?

 

PIT 28 – co to i czego dotyczy?

PIT 28, co to? To formularz przeznaczony do rozliczenia podatników prowadzących działalność gospodarczą i dotyczący szczególnie dzierżawy oraz najmu nieruchomości. Właściciele lokali przeznaczonych na wynajem najczęściej posługują się PIT 28 online. Rozliczenie sprawdza się nawet, jeżeli właściciel nieruchomości nie posiada zarejestrowanego biznesu. PIT28 pozwala rozliczyć nawet sprzedaż produktów zwierzęcych, roślinnych pochodzących z własnych upraw. Na ryczałt 2022 podatnicy mieli bardzo mało czasu, ponieważ PIT-28 (najem) składało się do końca lutego po zmianach wprowadzonych przez Nowy Ład. Na ryczałt 2023 podatnicy mają natomiast czas do standardowego terminu 30 kwietnia. Zmiany w Nowym Ładzie prowadzą do ujednolicenia terminów składania PIT, więc z czasem podatnik nie będzie musiał sprawdzać wszystkiego oddzielnie, ale załatwi sprawy jednorazowo. PIT 28, do kiedy? W tym roku maksymalny termin wypada 2 maja po przeliczeniu dni roboczych oraz weekendów.

PIT 28 za 2022 wiąże się z możliwością zastosowania wielu interesujących ulg dla podatników, którzy chętnie korzystają z tego typu rozwiązań i powinni się nimi zainteresować. Najważniejsze zwolnienia dotyczą naturalnie składek za ubezpieczenia społeczne. W formularzu podatkowym podatnik zawiera również stratę z prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki przeznaczone na rehabilitację, czy opłaty za internet. Coraz większe perspektywy obniżenia podatku zapewnia ulga termomodernizacyjna, szczególnie przydatna właścicielom nieruchomości i wszystkim zainteresowanym wcześniejszym dopełnieniem wysokich norm ekologicznych, środowiskowych promowanych nieustannie przez instytucje unijne. Niestety wraz z Nowym Ładem kończy się zasada odliczenia składki zdrowotnej od podatku, więc tak naprawdę składka zdrowotna staje się zwykłym podatkiem, a nie składką.

Jak wyglądają stawki ryczałtu 2023?

Stawki ryczałtu 2023 uzależnia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej - jest to określone z góry, przez państwo. Ustawodawca wyznaczył przedziały od 2 do 17%. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2023 w najniższej stawce dotyczy głównie sprzedaży produktów roślinnych oraz zwierzęcych z własnego gospodarstwa. Takie produkty nie mogą jednak nosić znamion przetwórstwa przemysłowego. Kolejne najniższe stawki, czyli 3% oraz 5,5% dotyczą działalności gastronomicznej, sprzedaży biletów, rynku odnawialnych źródeł energii, niektórych robót budowlanych. Natomiast podatek ryczałtowy 17% wiąże się z wykonywaniem wolnego zawodu (agent ubezpieczeniowy, tłumacz, notariusz). Miesięczne rozliczenie ryczałtu utrzymuje się w polskim systemie prawno – podatkowym.

Jeśli chce się założyć firmę i prowadzić działalność właśnie na takich zasadach, koniecznie zapoznaj się z nimi i sprawdź, czy w Twoim przypadku rzeczywiście jest to możliwe. 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania, nieco prostsza w rozliczeniu. Jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność zgodną ze stawkami ryczałtu najczęściej to jasny i opłacalny wybór w stosunku do opodatkowania liniowego lub na zasadach ogólnych. Opłacalność ogranicza brak odliczania kosztów uzyskania przychodów, więc przy takim biznesie inwestycje właściwie odpadają.

PIT 28 termin zmienił się na korzyść podatników. Ujednolicenie terminów płatności podatków to dobra praktyka przekładająca się na mniej problemów formalnych.

Jak rozliczyć wynajem?

Podatnik, który wybrał rozliczenie na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wypełnia PIT-28 wynajem. W przypadku zasad ogólnych w mocy pozostaje PIT – 36. Podatek od najmu podatnik wylicza we własnym zakresie, więc warto zadbać o prawidłowe rozliczenia nieco wcześniej oraz zbierać umowy najmu okazjonalnego oraz niezbędną dokumentację w razie wystąpienia wątpliwości. W Polskim systemie obowiązuje mikrorachunek przypisany pod dane podatnika, więc wszystkie opłaty wnosi się właśnie tam.

W jaki sposób podejść do zapłaty podatku?

Najpopularniejsza praktyka to szybkie rozliczenie online, ale jeżeli dokonujesz bardziej skomplikowanych wyliczeń przyda Ci się odpowiedni program z funkcją podpowiadania, jak obliczyć podatek. Nowy Ład namieszał w życiu podatników oraz księgowych, którzy do tej pory zmagają się z aktualizacjami oprogramowania i zasad prowadzenia dokumentacji. Czy zmiany okażą się pozytywne, czy negatywne to okaże się dopiero po kilku latach od wdrożenia nowego prawa.

Materiał partnera

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj