Do wyborów samorządowych zostało niespełna dwa miesiące. Wyjątkowo krótka kampania zapowiada się więc intensywnie. Od 27 sierpnia wiadomo nieco więcej o kandydatach na burmistrzów i wójtów powiatu gliwickiego. Kto chce zdobyć najważniejszy fotel w Gliwicach, przestało być tajemnicą już dawno. 

W poniedziałek minął termin rejestrowania komitetów wyborczych w Państwowej Komisji Wyborczej. Część pretendentów już odsłoniła karty, inni czekają z tym do 26 września, kiedy mija termin zgłaszania kandydatur. Start w wyborach potwierdzili wszyscy dotychczasowi włodarze z powiatu, o reelekcję ubiegać się będzie  prezydent Gliwic. Oto, kto weźmie udział w wyścigu o władzę w naszym mieście i samorządach powiatowych. 

Gliwice

Udział w wyborach  potwierdził 63-letni Zygmunt Frankiewicz. Państwowa Komisja Wyborcza w Katowicach zarejestrowała jego komitet "Koalicja dla Gliwic". Konkurentem będzie 48-letni poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Gonciarz. Wygląda na to, że to jedyni kandydaci w naszym mieście. Gliwicka Platforma Obywatelska nie rekomendowała żadnego i czeka na decyzję władz krajowych. Mówi się, że te poprą Frankiewicza. Nowoczesna, jak powiedział nam jeden z gliwickich działaczy tej partii, udzieli z kolei poparcia kandydatowi PO. Ale może nas czekać jeszcze niespodzianka. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do gry chce wejść SLD, wystawiając Bernarda Fica, radnego miejskiego.  

Powiat 

Ze zgłoszeń komitetów, z których część posiada w nazwie nazwisko kandydata, oraz informacji z innych źródeł wynika, że w niemal wszystkich gminach powiatu gliwickiego pewny jest start co najmniej dwóch kandydatów. Wyjątkiem są Gierałtowice, Pilchowice i Wielowieś. W tych miejscowościach na razie oficjalnie swój udział zadeklarowali tylko urzędujący gospodarze: Joachim Bargiel,  Maciej Gogulla oraz Ginter Skowronek. 

Ciekawie zapowiada się rywalizacja w Pyskowicach. O fotel burmistrza chcą walczyć cztery osoby. Rękawice pełniącemu obowiązki szefa miasta Adamowi Wójcikowi (zastępuje zmagającego się ciężką chorobą długoletniego burmistrza Wacława Kęskę) rzuca trójka doświadczonych samorządowców. Dla Sławomira Adamczyka, zasiadającego przez parę kadencji we władzach powiatu gliwickiego, a obecnie kierującego biblioteką powiatową, będzie to już bodaj trzecia kampania o to stanowisko. Również dla Edwarda Piotrowskiego władz to nie pierwszyzna -  aktualnie sekretarz miasta, ma też za sobą lata w funkcji wiceburmistrza. Z kolei Waldemar Paszkowski, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, przez trzy kadencje zasiadał w radzie miejskiej jako stronnik W.Kęski. Cztery lata temu podjął samodzielną inicjatywę polityczną, a do wygranej zabrakło mu bardzo nie wiele. Nowicjuszem w materii zarządzania i samorządu nie jest też Adam Wójcik - przed pracą w ratuszu był menadżerem w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu.

W drugim z powiatowych miast – Knurowie – według wiedzy na teraz o urząd prezydenta będą ubiegać się dwie osoby. Z Adamem Ramsem, aktualnym włodarzem miasta, zmierzy się Paweł Żak. O tym kandydacie nie wiele wiadomo ponadto, że jest przedsiębiorcą i reprezentuje PiS.  Ale kandydatów może być więcej - nieoficjalnie mówi się o co najmniej jeszcze dwóch nazwiskach. 

Z kolei w Toszku wiele wskazuje, że władzę burmistrzowi Grzegorzowi Kupczykowi chce odebrać Krzysztof Klonek. Obecny przewodniczący rady gminy zarejestrował swój komitet wyborczy. Na podobny wybór między twarzami znanymi z urzędu i okolic zdani są mieszkańcy Sośnicowic (komisarz miasta Ewa Waliczek kontra Leszek Kołodziej, gminny urzędnik, radny powiatu,  bliski współpracownik zmarłego burmistrza Marcina Stronczka) oraz Rudzińca (wójt Krzysztof Obrzut zmierzy się z Reginą Wieczorek, dyrektor podstawówki w Chechle). 

Kto będzie rządził w naszych miastach i gminach zadecydujemy za 52 dni. Wybierzmy dobrze – w razie pomyłki będziemy odczuwać jej skutki o rok dłużej, niż byłoby jak do tej pory. Po raz pierwszy wybieramy władze na pięć lat, a nie na cztery.

(san, pik)  

wstecz

Komentarze (15) Skomentuj

 • Valdorf 2018-08-28 17:03:32
  Już starczy rządów najdłużej panującego destruktora - biznesmena Frania ( już nie prezydenta miasta bo tym zajmował się dawno temu) Powtarzam po raz kolejny prezydent miasta jest dla mieszkańców i w jego obowiązku jest słuchać problemów miasta jego bolączek i przeciwdziałać temu lecz zbyt długie panowanie i w głowie się miesza .
  • Rafal 2018-08-28 22:07:34
   Kolego jak przejmie stery ktoś inny to dopiero wtedy zobaczysz destrukcje miasta. Żadne PiS-owskie dziady, PSL-owskie staruchy bez doświadczenia nie będą niszczyć tego co obecnie jest zbudowane. Zawsze lepiej zarzucać komuś jego porażki nie wspominając o sukcesach.
   • Chmielu 2018-08-29 06:17:40
    Czysta prawda
  • Marcin 2018-08-29 14:13:42
   Frekwencja 37%, Frankiewicz 56% głosów. To oznacza, że wybiera go zaledwie 21% gliwiczan. Poziom apatii i zmęczenia w Gliwicach jest wysoki. Ludzie nie widzą już nawet szansy na zmiany, więc nie chodzą na wybory. Frekwencja w Gliwicach 37%, średnia frekwencja w Polsce to 47%.
 • Aga 2018-08-29 07:12:20
  Prawda jest taka,że w Gliwicach rządzi sitwa.Układy,układziki połączone z ignorancją i niedbaniem o interesy miasta tylko o swoje .Frankiewicz wytworzył tłum poddanych,którzy działają po omacku za olbrzymie pensje.Z opiniami mieszkańców nie liczy się w ogóle.Najwyższy czas na zmiany.
 • asdf 2018-08-29 19:21:57
  Rok temu Frankiewicz mówił, że jest już zmęczony rządzeniem i ma dosyć, ale jednak ciepły stołek kusi. Jak ktoś się raz dorwie do władzy, to już tak łatwo nie odpuści. Dlatego szanuję Piotra Uszoka, byłego prezydenta Katowic. Po 16 latach potrafił powiedzieć "dość, dam szansę młodym, z energią i pomysłami, niech rozwijają miasto". Frankiewicz nie potrafi odpuścić, marzy mu się dożywocie. Gliwice traktuje jak swoją własność i dlatego tak się trzyma stołka.
 • lodzia 2018-08-29 22:20:55
  Frankiewicz i nikt więcej
 • Zenek spod sklepu 2018-08-30 18:19:48
  Pisać o kandydatce z Rudzińca - dyrektor podstawówki? Poziom języka polskiego "pismaka" na poziomie szkoły podstawowej. Skoro piszecie na poważne tematy to przyłóżcie się trochę. Poza tym ton przedstawienia kandydatów pachnie pewną stronniczością
 • miasteczkowy 2018-09-03 12:02:51
  Kandydata Pyskowic można spotkać na plaży nocą w ramionach nastolatka ,przerwać uścisk i pogadać ;)pewnie zachwiany chłopak i trzeba go mocno trzymać :)
 • pracodawca Frankiewicza 2018-09-05 16:12:18
  Jestem przyzwoity i nie glosuje na Frankiewicza. Nie chce czlowieka, ktory przez 25 lat swoich rzadow zrobil z Gliwic wioche likwidujac m.in. wszystkie tramwaje. Nie chce czlowieka, ktory robi kosztem Gliwic fortune za grosze: http://gliwice.naszemiasto.pl/archiwum/fortuna-za-grosze,895820,art,t,id,tm.html Jego miejsce jest na lawie oskarzonych. Jak myslal w zeszlym roku, ze wejdzie w zycie kadencyjnosc, to przestraszyl sie, ze sila ustawy zostanie usuniety z urzedu i zaczal opowiadac, ze sam odejdzie, bo po po 25 latach gliwiczanie maja go juz dosyc (to jego wlasne slowa).. Gdy okazalo sie, ze ustawy takiej nie bedzie, zmienil zdanie. To czlowiek bez honoru. Dla niego slowo znaczy tyle co splunac.
 • ahat 2018-09-10 13:18:07
  Jestem przyzwoity. Nie glosuje na Frankiewicza.
 • chochocho 2018-09-24 12:27:59
  Pan kandydat na burmistrza pyskowic jest muzykiem gra na gitarze a ta gitara ma zlote struny kto chce popinkac nie smie miec zony wiec jak to jest z ta malolata czyzby dom kultury mu sie przypomnial
  • Odp chchco 2018-09-27 19:54:04
   Napisano w ramionach nastolatka a nie nastolatki
 • Mieszkaniec Knurowa 2019-07-10 05:25:28
  O pewnym kandydacie nawet tutaj pisze nie wiele wiadomo? A czy można sprzedawać sprzed do uprawy marihuany i bez żadnych przeszkód, wziaść udział w wyborach, zająć drugie miejsce i cieszyć się teraz stanowiskiem Radnego. Układy układziki widać działają i PiS umożliwił temu Panu start w wyborach:/ Chyba ze jestem laikiem w tych sprawach i w Polsce mamy legalną marihuanę? Jeżeli tak to przepraszam
 • Mieszkaniec Knurowa 2019-07-10 05:47:23
  Paweł żak kandydat na prezydenta który sprzedaje sprzed do uprawy marihuany i w tym samym budynku również nasiona marihuany. Ktoś mi powie o co tu chodzi?