Na stołach - mnóstwo ciast, ciasteczek, pralinek, tortów, placków, kołoczy, muffinek. Od kolorów i zapachów kręciło się w głowie. "Tęczowa  księżniczka" sąsiadowała z "Truskawkowym ombre muśniętym blaskiem", a "Magicznie i kolorowo" z "Letnim zauroczeniem".    
24 marca restauracja Leśna Perła w Rudzińcu pękała w szwach: I Powiatowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek przyciągnął wielbicieli słodkości. Festiwal był pomysłem grupy mieszkańców gminy, a zrodził się po udziale w Cake Festiwal, który miał miejsce w 2018 roku w katowickim Spodku.

W powiecie gliwickim jest ponad 50 piekarni i cukierni, działających od  pokoleń,  jak i wielu lokalnych pasjonatów trudniących się wypiekiem różnorodnych produktów. - Pomyśleliśmy więc, że warto  stworzyć wydarzenie z pokazami umiejętności piekarniczych i cukierniczych. Skorzystało z niego wielu mieszkańców - mówi Regina Wieczorek, społeczniczka i współorganizatorka festiwalu. 

W Leśnej Perle zaprezentowało się ponad 30 wystawców - przedsiębiorców branży piekarniczo-cukierniczej oraz pasjonatów. Tłoczno było w pokoju słodkości, na warsztatach czekoladowych dla dzieci, prowadzonych przez Natalię Aurorę Ignacek, współpomysłodawczynię festiwalu. 

Rozstrzygnięto również konkurs "Pasjonaci słodkości". Grand Prix otrzymało Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Bojszowie. W kategorii "tort - wypieki indywidualne” pierwsze miejsce przypadło Żaklinie Gorzel, drugie - Karolinie Szmurc, a dwa równorzędne trzecie - Natalii Podniesińskiej oraz Agnieszce Stenchlik. W tej samej kategorii, ale jeśli chodzi o organizacje społeczne, pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Żernicy, drugie - Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Bojszowie. W kategorii "ciasteczko" zwyciężyła Magdalena Flak, drugie miejsce zajęła Małgorzata Mrozowska-Pałgan, trzecie Małgorzata Surdel.  

Wśród gości specjalnych - Krzysztof Klapec i Sylwia Nikodon, mistrzowie Polski w lodziarstwie oraz Tomasz Nowak, właściciel cukierni Sweet Home Silesia w Katowicach. Całość prowadziła i oprawę muzyczną zapewniła Bernadeta Kowalska. (ml)   
     
Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • Gliwiczanka 2019-03-28 17:02:27
    A ja sie nie zgodze ze bylo super. Przyjechalismy o godzinie 15. Wstep 15zl, po czym po wejsciu na sale po prawej str bylo 5 stoisk z czego 3 z nich zaoferowaly po jednym rodzaju mini ciasteczek