Nadszedł czas, by rozliczyć się z minionym rokiem i złożyć swoje zeznanie podatkowe. Jednak, by nie było zbyt łatwo, to na zmianę sposobu rozliczenia muszą przygotować się emeryci oraz renciści.
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach zaprasza do składania zeznań podatkowych za 2020 rok, który rozpoczął się już od 15 lutego br. Jak zauważa Joanna Bąk, kierownik działu obsługi bezpośredniej w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Gliwicach, najwięcej osób składać będzie jak zwykle zeznania PIT-37 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, które już trzeci rok z rzędu są udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze Twój e-PIT dostępnej na stronie www.podatki.gov.pl. W tym roku stały się one częścią projektu e-Urząd, gdzie oprócz zeznań podatkowych  PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38 można znaleźć wykaz mandatów karnych, czy numer mikrorachunku podatkowego.

Do usługi można zalogować się na trzy sposoby poprzez: profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną; dane podatkowe (pesel lub NIP i kwota przychodów) oraz przez aplikację mObywatel.

Zmiany dla emerytów i rencistów

Dotychczas emeryci oraz renciści byli rozliczani przez organ rentowy, jednak zaszły pewne zmiany. W tym roku osoby, które otrzymały z organu rentowego PIT-11A mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne, albo nie robić nic do 30 kwietnia, bowiem wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.

Emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, mogą wskazać w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym. Jeśli podatnik otrzymał PIT-11A i chce przekazać 1% na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi robić nic, bowiem urząd skarbowy zrobi to za niego. Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1% podatku na rzecz innej organizacji pożytku publicznego niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu podatkowym – nie składa oświadczenia PIT-OP. By uzyskać zwrot nadpłaty, należy zgłosić swój rachunek bankowy – można to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej i jest aktualny, nie trzeba nic robić.

- Zachęcamy wszystkich do skorzystania z możliwości elektronicznego rozliczania, szczególnie

w obecnym czasie pandemii. Oprócz bezpieczeństwa mamy zagwarantowany 45- dniowy termin zwrotu nadpłaty, gdzie przy zeznaniach składanych w tradycyjnej, papierowej formie termin ten wynosi trzy miesiące- dodaje Bąk.

Pomoc dla podatników

Z uwagi na panującą sytuację od listopada ubiegłego roku w celu zapewnienia bezpieczeństwa podatnikom i wyeliminowania kolejek została wprowadzona usługa rezerwacji wizyt. Umówienie wizyty pozwala szybko i komfortowo załatwić sprawy w urzędzie skarbowym. Najłatwiej zrobić to poprzez stronę www.podatki.gov.pl gdzie można umówić wizytę, której termin przypada w ciągu najbliższych 14 dni. Nie potrzeba umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym. Jeżeli zachodzi konieczność wyjaśnienia wątpliwości, bądź uzyskania informacji należy się umówić. Można tego dokonać również telefonicznie pod numerem 323396655.

Patrycja Cieślok

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj