Złożenie deklaracji podatkowej, osobiście, może być w pewnych okolicznościach trudne.  Na przykład bywa tak w przypadku osób często przebywających  za granicą, lecz rozliczających  się z fiskusem w Polsce. Ordynacja podatkowa umożliwia w takich przypadkach rozliczenie PIT przez pełnomocnika podatnika.

Kto może zostać pełnomocnikiem ?

W zasadzie każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że pełnomocnikiem nie może zostać jednostka nie mająca osobowości prawnej, np. biuro doradztwa podatkowego. Dodatkowym wymogiem jest posiadanie przez pełnomocnika podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, do wysyłania w naszym imieniu e-deklaracji. Pełnomocnik nie może bowiem podpisywać deklaracji elektronicznych, składanych w imieniu podatnika przy pomocy danych autoryzacyjnych.

W jaki sposób można ustanowić pełnomocnika do rozliczenia deklaracji?

Chęć ustanowienia osoby trzeciej, jako naszego pełnomocnika w kontaktach z organami podatkowymi, należy zgłosić do odpowiedniego urzędu skarbowego zanim rozliczymy PIT i złożymy deklarację podatkową. Zgłoszenie pełnomocnika należy złożyć w urzędzie skarbowym w formie papierowej używając w tym celu druku UPL-1 (pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji przesyłanych w formie elektronicznej).

Formularz UPL-1 składamy w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika, ale uzyskane tą droga pełnomocnictwo ważne będzie w każdym urzędzie skarbowym prowadzącym sprawy mocodawcy. Jeśli więc zmienimy adres zamieszkania, nie będzie konieczności ponownego wypełniania i składania druku UPL-1. Należy pamiętać, że prośbę o ustanowienie pełnomocnictwa należy złożyć w urzędzie skarbowym jak najszybciej, ponieważ dane pełnomocnika muszą być wprowadzone do systemu e-Deklaracje, a to może zająć pewien czas.

Chociaż urzędy skarbowe zobowiązane są do wprowadzenia danych do systemu „niezwłocznie” po wpłynięciu podania, bezpieczniej jest zostawić sobie jak największy margines czasu. Po wprowadzeniu danych pełnomocnika do systemu osoba ta jest automatycznie rozpoznawana jako upoważniona do rozliczania PIT za podatnika i do podpisywania deklaracji w jego imieniu. Prośba o ustanowienie pełnomocnika zwolniona jest z opłaty skarbowej.

Czy pełnomocnictwo do rozliczenia PIT jest ograniczone czasowo? Co zrobić, żeby cofnąć pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo do podpisywania i składania w naszym imieniu rozliczeń PIT może być ograniczone czasowo, lub bezterminowo. Zależy do wyłącznie od nas i wymaga wpisania odpowiednich informacji w druku UPL-1. Odwołanie wcześniej udzielonego pełnomocnictwa odbywa się poprzez złożenie w urzędzie skarbowym wypełnionego druku OPL-1 („Zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej”).

Czy wszyscy rozliczający PIT i podpisujący deklaracje w czyimś imieniu muszą mieć ustanowione pełnomocnictwo ?

W niektórych przypadkach rozliczamy PIT i podpisujemy deklaracje podatkowe w czyimś imieniu bez konieczności posiadania pełnomocnictwa. Dzieje się tak na przykład w przypadku PIT rozliczanego wspólnie przez małżonków, gdzie tylko jedno z nich podpisuje zeznanie podatkowe.
Innym przykładem jest rozliczanie PIT małoletniego dziecka na druku PIT/M.

Czy pełnomocnik ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczeniu podatku ?

Musimy pamiętać, że samo składanie i podpisywanie deklaracji to z punktu widzenia prawa czynności czysto techniczne, nie zwalniające podatnika z ciążących na nim zobowiązań. Mówiąc krótko, bez względu na ustanowione pełnomocnictwa, to my i tylko my, jako podatnicy, ponosimy odpowiedzialność za informacje zawarte w naszym zeznaniu PIT.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.pitax.pl/oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

PROMOCJA
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj