Nowe nazwy gliwickich ulic.
Zmiany patronów gliwickich ulic. To nie są niewielkie poprawki, a spore korekty. I to w 32 przypadkach. 

Choć spora część nazw gliwickich ulic została już zmieniona, to dopiero w styczniu bieżącego roku wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek podjął ostatnie dekomunizacyjne decyzje w tym względzie. Przemiany dotkną 32 ulice spośród 34 proponowanych. Ostatnie styczniowe rozstrzygnięcia wojewody dotyczyły między innymi ulicy Wandy Wasilewskiej, która znajduje się na terenie Huty Łabędy. Ze względu na specyfikę działalności zakładu nadano jej nową nazwę - ul. Stalowa. Zniknąć mieli także Róża Luksemburg i Tadeusz Gruszczyński, jednak tak się nie stanie.

- Wojewoda uznał po rozpatrzeniu zebranych materia.łów dowodowych, iż ulice Róży Luksemburg i Tadeusza Gruszczyńskiego nie naruszają przepisu artykułu ustawy tzw. dekomunizacyjnej, tym samym odstąpił od wydania zarządzenia zastępczego w tej sprawie - informuje Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Ostatnie trzy lata to sukcesywne wdrażanie nowych nazw gliwickich ulic:  Aleksandra Zawadzkiego - na Anny Jagiellonki, SDKPiL- na Brylantową, Franciszka Zubrzyckiego - na Cichociemnych, Gwardii Ludowej - na Emilii Plater, Józefa Skalskiego - na Ezopa, Feliksa Niedbalskiego - na Granitową, 15 Grudnia - na Grudniową, Janka Krasickiego - na Ignacego Krasickiego, Feliksa Kona - na Jana Brzechwę, Leona Kruczkowskiego - na Jana Karskiego, Armii Ludowej - na Juliusza Ordona, Bolesława Piaseckiego - na Kolorową, Pawła Targosza - na Koralową, Józefa Mitręgi - na ks. Herberta Hlubka, Karola Marksa - na ks. Jerzego Popiełuszki, 22 lipca - na Lipcową, Juliusza Rydygiera - na Ludwika Rydygiera, Małgorzaty Fornalskiej - na Modelarzy, Józefa Wieczorka - na o. Jana Siemińskiego, Adama Rapackiego - na Obrońców Poczty Gdańskiej, Władysława Kniewskiego - na Paralotniarzy, Filipa Sieronia - na Perłową, Henryka Rutkowskiego - na płk. pil. Romana Florera, Związku Walki Młodych - na mjr pil. Jana Czernego, Władysława Gomułki - na Rubinową, Władysława Hibnera - na Spadochroniarzy, Lucjana Szenwalda - na Stanisława Lema, Edwarda Żabińskiego - na Szafirową, Hanki Sawickiej - na Szybowcową, Wiesława Ociepki - na Turkusową oraz Maksyma Gorkiego - na Wrześniową.

(pc)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj