14 listopada 53 uczniów szkół branżowych I stopnia z naszego regionu złożyło uroczyste ślubowanie rzemieślnicze w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Gliwicach. Znalazło się wśród nich 16 młodych ludzi ze szkół powiatowych w Knurowie i Pyskowicach. 
- Czujcie się dumni, że podejmujecie naukę w rzemiośle – zwrócił się do uczniów Andrzej Zarzycki, starszy cechu. – Gwarantuje to zdobycie dobrego zawodu i właściwe przygotowanie do jego wykonywania. Mam nadzieję, że za trzy lata zdobędziecie tytuły czeladnicze. Zachęcam was do nauki i stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Przyszli rzemieślnicy zdobywają wykształcenie w szkołach w Gliwicach, Zabrzu, Czerwionce-Leszczynach oraz w powiecie – w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie i Zespole Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach. To m.in. przyszli fryzjerzy, mechanicy, blacharze, lakiernicy, kucharze czy cukiernicy.

- Z cechem współpracujemy od 13 lat, kiedy utworzono u nas klasy wielozawodowe – informuje Grażyna Dąbrowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. – To bardzo udana współpraca. Przedstawiciele cechu często nas odwiedzają, służą informacją na temat edukacji zawodowej zarówno uczniom, jak i rodzicom. Cech pomaga w szukaniu miejsca odbywania praktyk. Cenne jest, że na wiele sposobów promuje kształcenie zawodowe, organizując m.in. spotkania dla gimnazjalistów.

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj