Żeglarski węzeł ratowniczy. Tworzy pętlę, która się nie zaciska i jest łatwa do zawiązania i rozwiązania, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Taki węzeł zabezpiecza, ale nie więzi. I taka właśnie metafora znakomicie oddaje ducha tegorocznej konferencji dla rodziców, zorganizowanej przez Towarzystwo Oświatowe Filomata. Nowiny Gliwickie patronowały wydarzeniu.
Czy rodzicielstwa trzeba się uczyć? Większość powie, że nie. Niektórzy być może nawet postukają się w głowę, udowadniając, że odkąd powstała ludzkość, ludzie radzą sobie jakoś z wychowaniem, nie potrzebując do tego dodatkowych szkół czy kursów. Jeśli jednak zagłębimy się w wiedzę, jaką przekazują nam naukowcy, psychologowie, terapeuci i psychiatrzy okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy, które jako rodzice możemy robić lepiej. Po to, by nasze dzieci, gdy dorosną, były szczęśliwsze.

Nasi dziadkowie naszym rodzicom i nasi rodzice nam, pokoleniu dzisiejszych rodziców, przekazywali bardzo przydatną wiedzę. Bo ich życie od naszego nie różniło się tak bardzo. Współcześnie jednak rozwój technologii sprawił, że często to nasze dzieci uczą nas, a nie odwrotnie. Bez wątpienia inne czekają na nich zagrożenia, niż te, które czekały na nas. Inne są ich fascynacje i, niestety, inne deficyty, których doświadczają. Do tego wszystkiego warto dodać niepewność przyszłości, związaną z wojną, pandemią i kryzysem gospodarczym. Dostęp do wszystkiego, co napędza wyścig szczurów i ubogą rozrywkę, serwowaną przez media społecznościowe i platformy streamingowe. To wszystko plus rewolucja obyczajowa stawiają przed rodzicami znacznie większe wyzwania, niż występowały w innym pokoleniu. 

Inaczej się dziś rozmawia z dziećmi i młodzieżą. Nastolatkowie bez skrępowania mówią też, jak rozmawiać z nimi nie należy. Jeszcze do niedawna rodzice najczęściej komunikowali swoje racje z pozycji dorosłego szefa. Dziś szukają bliższego partnerstwa, chcą słuchać tego, co mówią ich dzieci i jak widzą świat. Rodzicielstwo, tak jak świat, bardzo się zmienia.
Podczas konferencji dowiedli tego niezbicie wybitni specjaliści, tacy jak Bogdan de Barbaro, Katarzyna Dworaczyk, Marek Kaczmarzyk, Tomasz Bilicki, Katarzyna Kudyba i inni. Konferencja zwieńczona została warsztatami o różnorodnej tematyce. Nam dane było nauczyć się, jak buduje się mosty a nie tamy i jak bezpiecznie przepłynąć przez sztorm dorastania. Pokazała nam to Barbara Kmitjan.

Adriana Urgacz-Kuźniak