Takie rozwiązanie zaprezentowano podczas inauguracji budowy Śląskiego Centrum Wspomagania Medycyny i Sportu.   

To prototyp autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych, będący przykładem naukowej innowacji ukierunkowanej na pomoc personelowi medycznemu. Koncepcja robota powstała w wyniku współpracy badaczy z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej (dr Piotr Wodarski, dr  Michał Burkacki oraz dr Sławomir Suchoń) z pracownikami firm APA Group i KUKA, będących światowymi liderami w dziedzinie automatyki i robotyki przemysłowej.


Robot będzie mógł wyręczyć personel medyczny w dostarczaniu pożywienia, leków, w pomiarze temperatury i ciśnienia, a będzie także służył komunikowaniu się rodziny z pacjentem. Jeśli chodzi  o problem zagrożenia dla personelu medycznego, robot staje się pośrednikiem i wiele czynności, które jeszcze próbujemy analizować, będzie mógł realizować w zastępstwie. Robot sam się dezynfekuje, jest bezpieczny dla pacjentów i personelu – tłumaczy prof. Marek Gzik, szef katedry.


Jak zaznaczał Artur Pollak, prezes APA Group, koncepcja robota wpisuje się w rzeczywistość epidemiczną:  – Ostatnie miesiące pokazują, że konieczne jest szukanie nowych sposobów ochrony człowieka. Jednym z takich rozwiązań jest zaprojektowany robot medyczny, który tworzyliśmy głównie z myślą o zakaźnych placówkach medycznych. 


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj