20 inwestycji o wartości 860 mln zł w trzy miesiące. Po rekordowym 2017 roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna nie zwalnia tempa. Jedną z lokomotyw jest gliwicka część podstrefy. 
Pierwsze w tym roku nowe inwestycje na terenie KSSE zrealizują firmy z branży motoryzacyjnej, metalowej, elektrycznej, budowlanej, tworzyw sztucznych, a także AGD i sektora spożywczego. Są wśród nich również przedsiębiorstwa, które wybrały do tego celu nasze miasto. 

Budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej w Gliwicach i wdrożenie technologii nowej generacji łączników wysokoprądowych oraz technologii zgrzewania oporowego do ogniw cylindrycznych zaplanowała firma BMZ Poland. 

Z kolei Tenneco Automotive, również w Gliwicach, rozbuduje zakład produkcji amortyzatorów jednorurowych. Inwestycja za 125 mln zł przełoży się na 60 nowych miejsc pracy i pozwoli utrzymać ponad 1,2 tys. istniejących. 

Pierwszy kwartał był również udany dla innych podstref KSSE. Początek roku należał do Włochów. Firma Magneti Marelli zainwestuje w sumie 366 mln zł, a zatrudnienie w zakładach w Sosnowcu i Bielsku-Białej znajdzie 61 nowych pracowników. 200 mln zł trafi na modernizację hali produkcyjnej oraz modernizację lub budowę powierzchni magazynowych i biurowych zakładów w Sosnowcu, które produkują elementy oświetlenia samochodowego. Z kolei w Bielsku-Białej powstaną dwa projekty, związane z produkcją amortyzatorów do samochodów oraz nowoczesnych komponentów zawieszeń dla przedniej i tylnej osi pojazdów. 

Wśród pozyskanych włoskich inwestorów jest też firma Pol-Technology, która w Sosnowcu będzie rozwijać nowatorskie metody powlekania wyrobów gumowych i metalowych. Inwestor, za blisko 26 mln zł, wybuduje zakład produkcji uszczelnień technicznych metodą wtrysku. Inwestycja przyniesie 60 nowych miejsc pracy.

W tym roku zainwestowały już: ZF TRW (firma za 88 mln zł wybuduje w Częstochowie zakład elektroniki, co przełoży się na 300 miejsc pracy), AXA Stenman Poland (inwestor planuje uruchomić w Zawierciu produkcję wyrobów metalowych i zatrudnić 60 nowych pracowników), Ulus Metal, Tenglong Polska, Sanhua (AWECO Polska Appliance), Żywiec–Zdrój (rozbudowa produkcji w Radziechowach Wieprzu za ponad 32,7 mln). 

Katowicka strefa jest wciąż atrakcyjna dla dużych graczy, ale coraz chętniej inwestują tu także małe i średnie firmy, które w tym kwartale stanowią aż 40 proc. pozyskanych inwestycji. 

Cieszy rosnąca aktywność polskich przedsiębiorstw. Najwięcej, bo aż 8 z 20 tegorocznych projektów, zrealizują firmy z rodzimym kapitałem. Polskie marki - branży metalowej: Linmot, Pionart Konstrukcje i Profisystem CNC; elektrycznej: Rosa i Elhand Transformatory; budowlanej: Bruki Trawiński, EKOP; tworzyw sztucznych: Pureko - zainwestują łącznie ponad 111 mln zł, tworząc prawie 120 nowych miejsc pracy i utrzymując 740 istniejących. 

W sumie od początku roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała już 20 inwestycji wartych ponad 860 mln. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie co najmniej 800 osób, a firmy te utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie blisko 11 tys. pracowników.

Prognozy dla KSSE na kolejne miesiące są równie obiecujące. Zastępca prezesa Barbara Piontek zapowiada realizację projektu CUBE, czyli budowę modułowych hal produkcyjnych w oparciu o nowoczesne konstrukcje. Pierwsze trzy powstaną w ciągu roku i dadzą przedsiębiorcom, głównie z sektora MŚP, możliwość inwestowania w linie technologiczne, bez konieczności ponoszenia kosztów budowy hal. Katowicka strefa zapewni MŚP hale pod wynajem na pięć lat z możliwością przedłużenia najmu o kolejne pięć. Po tym okresie firma będzie mogła wykupić użytkowane powierzchnie. 

(pik)


wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

 • robol 2018-04-09 17:33:02
  tymczasem w Oplu zwolnienia...
 • raf 2018-04-12 06:46:23
  szkoda że nikt nie zastanawia się jak poprawić dojazd i wyjazd ze strefy w Gliwicach coraz większe korki
  • Gliwiczanka 2019-01-05 22:10:51
   Człowieku, zmień zioło lub wyjdź z roboty 10 minut później. Jesteś zwyczajnie nadpobudliwy, bo dojazd i wyjazd jest bdb, tyle, że trzeba uzbroić się w 10 - minutową cierpliwość !