W Gliwicach wciąż przybywa miłośników książki. W siedemdziesięcioletniej historii MBP taki rok się jeszcze nie zdarzył. Z miejskich wypożyczalni korzysta już blisko 30 proc. mieszkańców, co w 2017 przełożyło się na ponad 10 tys. wizyt więcej niż w 2016.
Najliczniej po książkę z biblioteki sięgają osoby pomiędzy 25. a 44. rokiem życia. Takich czytelników jest ponad 15 tysięcy. Chętnie zaglądają tutaj najmłodsi i nieco starsi – do biblioteki zapisana jest ponad połowa dzieci i młodzieży. Z wypożyczalni najczęściej korzystają osoby uczące się (35,5 proc.), pracownicy umysłowi (31,4 proc.) oraz emeryci i renciści (12,0 proc.). 

Co jest ulubioną lekturą gliwiczan? Niezmiennie popularna stała się klasyka polska i obca, rośnie poczytność powieści historyczno-przygodowych, fantastycznych, reportaży, biografii. Fenomenem czytelniczym okazało się „Duchowe życie zwierząt” i „Sekretne życie drzew” P. Wohllebena. Najdłuższe kolejki ustawiały się po książkę „Chata” W. Younga oraz cykl powieści o Kornwalii W. Grahama.

Ale miejska biblioteka to nie tylko skarbnica książek. Osiedlowe filie pełnią rolę lokalnych ośrodków kultury. W minionym roku z kulturalnej i edukacyjnej oferty skorzystała rekordowa liczba 46 515 osób. 

Do odwiedzin zachęcał wyjątkowo bogaty program – w 2016 zorganizowano  aż 2249 wydarzeń, czyli średnio 6,2 na dzień.  

Bibliotekarze zaproponowali mieszkańcom m.in. warsztaty dla rodziców, realizowane wspólnie z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, cykl wydarzeń w ramach polsko-ukraińskiej inicjatywy, spotkania pod wspólną nazwą „Znajdź wspólny język!”, przygotowane razem z Instytutem Języka Polskiego im. I. Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego.

W centrum zainteresowania biblioteki po raz kolejny znaleźli się najmłodsi czytelnicy. 1206 dzieci zgromadziły warsztaty, których tematem były książki rekomendowane w gliwickich przedszkolach, żłobkach i miejscach użyteczności publicznej jako „literackie miarki wzrostu”.  Nieco starsze wzięły udział w „Pojedynku książek”. Młodzi ludzie przez kilka miesięcy czytali i rozstrzygali, którą książkę warto polecić rówieśnikom. Jedną z nagród była specjalna, złota karta biblioteczna. Do licealistów adresowany był z kolei cykl warsztatów „Wykiełkuj na rynku pracy”, prowadzonych we współpracy z Zespołem Szkolnych Doradców Zawodowych. 

Połączeniem gier planszowych oraz literatury były z kolei „Rozgrywki z lekturą”. „Przy wspólnym stole” spotykali się zresztą nie tylko gracze – projekt, integrujący osoby niepełnosprawne, o takiej właśnie nazwie, poprowadziły wspólnie biblioteka z ZSS im. J. Korczaka oraz Gliwickim Zakładem Aktywności Zawodowej. 

Nie mogło zabraknąć kolejnych odsłon wydarzeń cyklicznych: Tygodnia Bibliotek, Nocy Bibliotek, Narodowego Czytania, International Games Day @ Your Library, Śląskiego Tygodnia. Dwa z projektów dotyczyły rocznic – „Conrad po trzykroć” realizowany był z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza, a „Światu dajesz kształt” –  z okazji 110. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Wielowymiarowy dorobek autora „Wesela” był przybliżany w ramach wymiany  polskich i ukraińskich instytucji. Kilkunastu gości z zagranicy biblioteka podjęła jesienią.  

Czytanie sprzyja poznawaniu, również samego siebie. Wychodząc z tego założenia, biblioteka, wolontariusze oraz pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej zapraszali na spotkania i warsztaty psychologiczne. W pierwszej połowie roku był to cykl „Czytanie umysłu”, w drugim – „Sztuka lepszego życia” oraz „Czego możemy nauczyć się od Małego Księcia?”. 

W odkrywaniu tajemnic kobiecej duszy pomogła „Babska stacja”. Projekt realizowany we współpracy z Centrum Handlowym Forum rozpoczął się jeszcze w 2016 r., a złożyły się na niego spotkania m.in. z Katarzyną Bondą czy Ewą Błaszczyk.

Rozpoznawalnych nazwisk w 2017 było więcej. Popularnością cieszyły się spotkania z Wojciechem Dutką, Sławomirem Koprem, Remigiuszem Rączką, Zofią Stanecką, Michałem Rusinkiem, a już tłumy czytelników przyciągnęli  Szczepan Twardoch oraz Mariusz Szczygieł.  

Jacy autorzy odwiedzą Gliwice w 2018 roku? 

- Na razie nie zdradzamy swoich planów. Liczymy, że będzie to jednak równie dobry rok, obfitujący w ciekawe inicjatywy i spotkania z autorami bestsellerów – zapowiada Bogna Dobrakowska, dyrektor biblioteki. 






wstecz

Komentarze (0) Skomentuj