Zakończyły się 93. Mistrzostwa Polski w Tenisie Fundacja Radan Open 2019, z rekordową pulą nagród 140 tys. zł, które rozgrywane były w ubiegłym tygodniu na kortach przy ul. Kosynierów w Gliwicach.  Nie zabrakło niespodzianek i rywalizacji na najwyższym poziomie.

Tytułów nie obronili ubiegłoroczni mistrzowie: Marta Leśniak i Maciej Rajski. Pierwsza przegrała już w ćwierćfinale, Rajski uległ w półfinale  rewelacji turnieju 19-letniemu  Danielowi Michalskiemu.

Po grach eliminacyjnych, jako pierwsze o tytuł mistrzowski zagrały deblistki. Wśród pań wygrały Martyna Kubka (GKT Nafta Zielona Góra) i Weronika Falkowska (AT Masters Radom), które w finale ograły Darię Kuczer (SKT Promasters Szczecin) i Anastazję Szoszynę (WKS Grunwald Poznań) 6:0, 6:2. Co ciekawe, przed rokiem Falkowska zdobyła tytuł w parze z... Szoszyną.

Soszyna zrekompensowała sobie deblową przegraną triumfem w mikście. Wespół z Grzegorzem Panfilem (UKS Beskidy Ustroń), pokonali w finale nierozstawionych Aleksandrę Jeleń (WKT Mera Warszawa) i Krzysztofa Wetoszkę (SKT Promasters Szczecin) 6:1, 6:4. Wśród panów deblowy tytuł mistrzowski trafił w ręce ubiegłorocznych srebrnych medalistów - Jana Zielińskiego (WKT Mera Warszawa) i Kacpra Żuka (Legia Warszawa), którzy w finale nie dali szans duetowi z Ustronia Grzegorz Panfil - Paweł Ciaś 6:4, 6:2.

Triumfatorzy debli zarobili po 4800 zł brutto każdy, a złoci medaliści w mikście po 2200; finaliści otrzymali po 2200 (deble) oraz 1200 (mikst).

W niedzielę rozegrano finały gier pojedynczych. Przed południem 18-letnia Stefania Rogozińska-Dzik (Legia Warszawa) pokonała rozstawioną z numerem 1 Anastazję Szoszynę (WKS Grunwald Poznań) 3:6, 6:1, 6:4. Mieszkająca w Polsce od ośmiu lat niespełna 22-letnia Ukrainka opuściła Śląsk aż z trzema medalami. Niestety, w najważniejszym meczu „zapłaciła” za iście „końską dawkę” tenisa, jaką sobie zafundowała w mistrzostwach.

- Może to był błąd, żadna z dziewczyn nie startowała w tylu konkurencjach, co ja. Kosztowało mnie to sporo sił i na końcu chyba ich zabrakło – przyznała  Szoszyna, która jeszcze w niedzielę wczesnym rankiem, kilka godzin przed meczem, nastawiała nadwyrężone wysiłkiem kręgi w kręgosłupie.

Pierwsza partia nie zapowiadała jednak zwycięstwa Rogozińskiej-Dzik. Pewnie wygrała Soszyna. Jej rywalka słabo serwowała i miała kilka serii przegranych punktów, w trakcie których nie była w stanie przeciwstawić się rywalce. Z kolei preferująca ofensywny tenis Szoszyna grała bardzo pewnie, wcześniej zdobyła przewagę przełamania, szybko ją powiększyła i set zakończył się wynikiem 6:3.

W drugiej odsłonie rywalizacja o złoto zmieniła swoje oblicze. Nastolatka skorzystała z przerwy na toaletę, z której wróciła odmieniona: zagrała zdecydowanie najlepszy set w całym turnieju, co chwilę po korcie niosło się jej głośne „jazda!”, które pewnie poniosło ją do wygranej 6:1 i remisu w meczu.

Początek trzeciego seta przypominał drugą partię, gdyż po prostych błędach Szoszyny bardzo szybko na tablicy wyników pojawił się rezultat 4:1 dla Rogozińskiej-Dzik. Ukrainka sprawiała wrażenie, jakby nie miała już sił. Wydawało się, że młoda tenisistka z Warszawy nie wypuści tego prowadzenia. Wtedy jednak nastąpiła niespodziewana reaktywacja Szoszyny, która wygrała 3 kolejne gemy i w zaciętej końcówce decydowała wojna nerwów. Tę lepiej wytrzymała debiutująca w seniorskich mistrzostwach Polski 18-latka, wygrywając całe spotkanie 3:6, 6:1, 6:4.

Na koniec warto przypomnieć, iż oprócz medali, pucharów i nagród rzeczowych złoto w grze pojedynczej warte było 18 tys. złotych, finalistka otrzymała połowę z tej sumy. Dodatkowym wyróżnieniem dla mistrzyni jest „dzika karta” do sierpniowego turnieju Warsaw Sports Group Open z pulą nagród 60 tys. dolarów.

Finał mężczyzn, w którym rozstawiony z nr 5. Daniel Michalski (WKT Mera Warszawa) grał z nierozstawionym Pawłem Ciasiem (UKS Beskidy Ustroń), został z powodu deszczu przerwany przy stanie 6:4 i 1:1 dla Ciasia.

Pierwszy set rozgrywany był w bardzo trudnych warunkach, przy nieustannie padającym deszczu i zmiennym wietrze. Od początku widać było, że w takich okolicznościach nawet najlepsi tenisiści mistrzostw nie są w stanie zaprezentować swojego najlepszego tenisa. W decydującej fazie pierwszej partii Ciaś zdobył przewagę przełamania, którą potwierdził wygranym gemem serwisowym. Seta zakończyła prawdopodobnie najdłuższa wymiana (41 uderzeń!) turnieju, a gdyby nie zawahanie Michalskiego mogła trwać jeszcze dłużej...

Mecz został wznowiony po godz. 16. W dokończonym finale 25-letni  Ciaś, zawodowo grający w tenisa już tylko okazjonalnie wygrał drugą partię również 6:4 i zdobył swój trzeci tytuł mistrzowski. Poprzednie świętował w latach 2013 i 2015.

- Warunki były dzisiaj bardzo niesprzyjające. Wiatr i padający deszcz w pierwszym secie nie ułatwiały nam gry, ciężko było kontrolować piłkę. Co zadecydowało? Może Daniel był bardziej nerwowy, a może mi bardziej pomogło doświadczenie - skomentował bezpośrednio po finale mistrz Polski.

Finaliści singla panów oprócz medali, pucharów i nagród rzeczowych (firmy Seiko i Recman) otrzymali nagrody finansowe. Mistrz w grze pojedynczej zapracował na premię w wysokości 18 tys. złotych oraz „dziką kartę” do wrześniowego Pekao Szczecin Open (z pulą nagród 175 tys. dolarów).

Gliwickie mistrzostwa były częścią cyklu Lotos PZT Polish Tour.