Chodzi o o katedrę pw Piotra i Pawła oraz drewniany kościółek z Kozielskiej.
Na lipcowej sesji przegłosowano dwie uchwały dotyczące udziału miejskiego budżetu w finansowaniu remontów gliwickich kościołów. Przeznaczono na to 255,5 tys. zł. 
150 tys. zł przeznaczono na dofinansowanie ostatniego etapu prac remontowych i konserwatorskich  klinkierowej elewacji katedry, a 105 tys. zł na drugi etap  kompleksowego remontu dachu kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. 

W kościele katedralnym, słynącym z najlepszych na Górnym Śląsku organów firmy Rieger-Mocker oraz licznych recitali organowych i koncertów, od dekady prowadzona jest etapami kompleksowa renowacja zabytkowych neogotyckich elewacji. Miasto przekazało już na ten cel ponad milion zł. 
W tym roku prace remontowo-konserwatorskie mają się zakończyć. Do wykonania pozostała pełna konserwacja sześciu ścian pomiędzy przyporami nawy bocznej, dwóch ścian pomiędzy przyporami wokół transeptu, ośmiu ścian nawy środkowej ponad dachem nawy bocznej oraz dwóch łęków. Naprawiany będzie m.in. mur konstrukcyjny i lico ceglane, z uzupełnieniem ubytków, czyszczeniem i wykonaniem nowego spoinowania.

Z kolei kościół pw. Wniebowzięcia NMP stanowi unikalny przykład drewnianej architektury sakralnej  w Gliwicach, nie tylko ze względu na konstrukcję, formę architektoniczną i wystrój wnętrza, ale również z powodu swej historii. 

Wybudowany w Zębowicach koło Olesna w 1493 roku, przebudowywany w XVII i XVIII wieku, 96 lat temu został przeniesiony do Gliwic na teren cmentarza Centralnego, a ponad dwie dekady temu (po gruntownej konserwacji poszczególnych elementów) na obecne miejsce – dawny cmentarz Starokozielski.
W 2011 roku ze środków miejskiego budżetu (blisko 60 tys. zł) w drewnianym kościółku wykonano instalację wykrywania i sygnalizacji pożaru. W  2020 r. udało się zrealizować I etap kompleksowego remontu dachu. Prace były konieczne, bo wymieniony przed 20 laty cięty drewniany gont okazał się słabej jakości – pomimo czyszczenia i impregnacji coraz bardziej niszczał i przeciekał. Śladem ubiegłorocznych robót, w tym roku świątynię czeka wymiana pokrycia dachowego wieży i sygnaturki. Przewidziano również konserwację zdobiących je krzyży oraz elementów metalowych.

(ml/UMGliwice) 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj