Miasto ogłosiło dodatkowy nabór w sprawie dofinansowania wymiany źródła ciepła na ekologiczne. To okazja dla tych, którzy myślą o zastąpieniu przestarzałego pieca na węgiel nowoczesnym urządzeniem grzewczym, a brakuje im na to pieniędzy. Dotacja sięga aż do 9 tys. zł
Pomoc udzielana jest z budżetu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. O wparcie mogą starać się właściciele domków jednorodzinnych, którzy planują likwidację pieca na paliwo stałe. 

Dofinansowaniu podlegają koszty zakupu i montażu kotłów gazowych, węglowych (retortowych), na biomasę oraz kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. 

Wsparcie udzielane jest w kwocie do 7,2 tys. zł, za wyjątkiem dofinansowania do instalacji solarnej. W przypadku kolektorów słonecznych wynosi ono do 9 tys. zł.

Nabór jest dalszym ciągiem działań wcześniejszych. Środki pozostałe w budżecie PONE pozwalają na dofinansowanie 26 inwestycji.   

Dogrywka prowadzona będzie do czasu wyczerpania wolnych miejsc, a o przyznaniu dotacji  decyduje kolejność składania wniosków. Można je zaś składać w biurze obsługi interesantów w budynku urzędu miejskiego przy ul. Strzelców Bytomskich. 

Inwestycje należy zakończyć do końca lipca 2019 r.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.niskaemisja.ekoscan.pl W razie pytań można skontaktować się z operatorem programu - firmą Ekoscan Innowacja i Rozwój  pod numerem telefonu 48 792 243 719 lub 48 600 243 782. 

Warto jednocześnie przypomnieć, że od 1 września 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Śląskiego. Zgodnie z przepisami, na terenie całego województwa nie można stosować węgla brunatnego, mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej (drewna) o wilgotności powyżej 20 procent. 

Harmonogram wymiany kotłów został rozłożony na kolejne 10 lat, z tym że najstarsze (tzw. kopciuchy) należy zlikwidować do końca 2021.   

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj