Mieszkańcy wcielą się w powstańców. Niezwykła rekonstrukcja na obchody rocznicy odzyskania niepodległości. 
15 listopada Pyskowice będą świadkami niecodziennego wydarzenia. O godzinie 18.00 rozpocznie się pokaz rekonstrukcji historycznej, poświęconej czasom powstań śląskich. W rolę ówczesnych śląskich rodzin wejdą zwykli mieszkańcy.

Przygotowywali się do tego od połowy września. Wtedy to Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach rozpoczął realizację projektu edukacyjnego „Okna otwarte na Polskę”. Uczestniczą w nim dzieci, młodzież i seniorzy z terenu miasta i okolic. Trenowali występ na warsztatach teatralnych, wokalnych i choreograficznych, podpatrywali aktorów Teatru Rozrywki w Chorzowie. Żeby lepiej się wczuć w rolę, pogłębiali wiedzę na temat epoki – podczas wyjazdu do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz spotkań z historykiem Błażejem Kupskim, który sprawuje nadzór merytoryczny nad rekonstrukcją, i Maciejem Mazurem, pasjonatem lokalnej historii. Za przygotowania uczestników od strony warsztatowej odpowiadały Agata Przewieźlik (gra sceniczna), Anna Szafrańska (wokal), Agata Sitarek (choreografia).

Wszystkich, których ciekawi efekt i chcą zobaczyć, jak z rolami dawnych Ślązaków – polskich patriotów poradzą sobie ciocia, tato, brat, kuzynka, zapraszamy pod ratusz 15 listopada o godz. 18.00.

Projekt „Okna otwarte na Polskę” posiada dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Dotacja w kwocie 17,5 tys. zł pozwoliła również na przeprowadzenie gry miejskiej, poświęconej tym samym wydarzeniom historycznym, która w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa zgromadziła ponad 100 uczestników. 

(pik)


wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • ers 2019-11-19 08:37:03
    Nie ma to jak powrót do starej dobrej narracji z czasów komuny - historia Śląska zaczyna się w 1919 roku.