Centrum będzie prowadzić szeroką działalność naukowo-dydaktyczną i promować innowacyjne technologie, w tym czyste technologie energetyczne. W grudniu ubiegłego roku list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele Politechniki Śląskiej, miasta, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz fundacji Solar Impulse, należącej do Bertranda Piccarda. 
Ten szwajcarski lekarz i podróżnik od lat angażuje się w działania sprzyjające ochronie klimatu, tworząc innowacyjne rozwiązania sprzyjające rozwojowi technologii przyjaznych środowisku. Zasłynął tym, że dwukrotnie okrążył kulę ziemską – najpierw balonem, następnie samolotem własnego pomysłu, zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Chciał udowodnić, że latanie bez zużycia nawet kropli paliwa, a tym samym bez szkody dla środowiska, jest możliwe. 
   
Podpisanie listu intencyjnego towarzyszyło uroczystości nadania Piccardowi tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących szczytowi klimatycznemu ONZ, którego gościem był właśnie Piccard. 

- Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska zlokalizowane zostanie na szóstym piętrze Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego - mówi Janusz Kotowicz, prorektor PŚl ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. - Na około 200 metrach kwadratowych znajdzie się przede wszystkim przestrzeń przeznaczona na ekspozycję nowoczesnych rozwiązań naukowych oraz technologicznych, sprzyjających ochronie klimatu i środowiska.

Ma to być również miejsce spotkań i dyskusji naukowych, w szczególności dla młodych badaczy, innowatorów. Także miejsce zabaw dla dzieci, podnoszące ich świadomość w zakresie konieczności ochrony klimatu i środowiska. Wyznaczona zostanie przestrzeń prezentująca dokonania Piccarda. 

Otwarcie COKiŚ, jeśli nie zajdą nieoczekiwane okoliczności, zaplanowano na październik br.
   
Jak mówi prof. Kotowicz, trwają prace nad wstępną aranżacją centrum. Jednym z pomysłów jest, by poszczególne wydziały politechniki organizowały wystawy czasowe. W pierwszej kolejności pojawiłaby się ekspozycja na temat technologii wytwarzania paneli fotowoltaicznych, zainstalowanych na budynkach CNT i wydziału inżynierii. 

W ramach popularyzacji ochrony środowiska ma być też jeszcze skuteczniej wykorzystane mobilne laboratorium pomiarów emisji zanieczyszczenia powietrza. Zakup specjalnego samochodu został sfinansowany w połowie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w połowie przez Politechnikę Śląską. 
    
Choć COKiŚ jeszcze nie powstało, w planach jest jego rozwój. Wspólnie z gliwickim samorządem i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią politechnika rozważa adaptację starego, zrujnowanego budynku dawnej strażackiej stajni przy ul. Akademickiej. Należący do miasta obiekt wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Rozmowy trwają.
                                                               
(san)



Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj