PKP właśnie uruchamiają pierwsze stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Od dzisiaj kierowcy takich pojazdów mogą skorzystać z czterech stacji przy dworcach kolejowych. Pierwsze ładowarki zainstalowano w województwie śląskim. 
Uruchomiono je przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i właśnie Gliwice. Wszystkie wyposażono w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22kW. Umożliwiają ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. 

– Jednym z pierwszych, większych działań PKP w zakresie ekologii była budowa innowacyjnych dworców systemowych – obiektów, na których można znaleźć takie rozwiązania, jak ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach czy odzysk wody deszczowej. Dziś idziemy o krok dalej. Na wybranych dworcach w województwie śląskim uruchamiamy pierwsze stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Z urządzeń będą mogli skorzystać m.in. uczestnicy zbliżającego się, tegorocznego szczytu klimatycznego w Katowicach – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA. 

Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń, uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Dla ułatwienia miejsca postojowe pomalowano na zielono i oznaczono specjalnym piktogramem.

W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Co istotne, korzystanie ze stacji nie wymaga wcześniejszej rejestracji przez kierowcę.

– Jednym z głównych priorytetów obecnego rządu jest elektromobilność. Cieszę się, że Polskie Koleje Państwowe - firma, która ze względu na swoją działalność jest kojarzona z ekologią – wykonują kolejny krok w tym kierunku. Uruchomione dziś stacje to również kolejne z działań wpisujących się w strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Obecny podczas otwarcia wojewoda śląski dodał, że oddana dziś inwestycja doskonale wpisuje się w Program dla Śląska, dokument zawierający najważniejsze kierunki dalszego rozwoju. 

- Patrząc z punktu widzenia ekologii, czystego powietrza, stacja do ładowania pojazdów elektrycznych zapewne zachęci wielu mieszkańców do zastanowienia się nad zakupem auta na prąd. Do tej pory wiele wątpliwości wiązało się właśnie z brakiem możliwości doładowania. Dzięki takim inwestycjom, jakie realizują PKP, ładowarki będą bardziej dostępne. Bezemisyjny transport jest dla nas priorytetem – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek.   

Za realizację zadania odpowiadają spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a odpowiednie przyłącza wykonał PKP Telkol. Każde z urządzeń zostało objęte pięcioletnią gwarancją.

To piąta tego typu stacja w Gliwicach - pozostałe znajdują się przy centrach handlowych Arena, Forum, Auchan oraz galerii wnętrz na ul. Pszczyńskiej.  


Galeria

wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • Valdorf 2018-11-09 20:34:01
  Normalnie a że nie normalnie , brawo osiedleńcze barachło ze wschodu i ich potomstwo poczynając od tego z najwyższej półki destrukcji.
 • marcin 2018-11-09 22:02:10
  A normy zanieczyszczenia przekroczone o kilkaset procent. Ale najważniejsze, że Frankiewicz będzie miał nowe służbowe auto. A wy gliwiczanie duście się w tym smogu.
 • Hybryda 2018-11-10 10:27:21
  Ciekawe ile po Gliwicach jeździ hybryd .
 • Wiktor 2018-11-10 15:00:48
  Oby tylko tymi stacjami zarzadzali tak jak to robia na greenway'u, gdzie naprawde solidnie dbaja o jakosc obslugi. Przy takich inwestycjach wiadomo ze co chwile cos sie psuje i ze trzeba PILNIE reagowac.
 • RECENZENT 2018-11-12 17:41:53
  PKP niech się zajmuje podnoszeniem jakości swoich przewozów i dworców, a nie tematami zastępczymi. Ciekawe, dla jakiego odsetka mieszkańców Gliwic obecnie jest przydatna taka stacja ładowania? Jestem przekonany, że Gliwiczanie znacznie bardziej by byli wdzięczni PKP, gdyby uporała się z pieszym tunelem pod torami w ciągu ulicy Toszeckiej. Ten tunel, a raczej techniczne problemy z nim związane, dopiero pokazują prawdziwe techniczne możliwości PKP i spółeczek zależnych.