Bezpłatne konsultacje kancelarii JPM Adwokaci, dotyczące tarczy antykryzysowej.
– Od kiedy pojawiły się pierwsze informacje o planowanych rozwiązaniach dla przedsiębiorców (tzw. rządowa tarcza antykryzysowa – red.), uważnie obserwowaliśmy te propozycje – mówi Maciej Janson z gliwickiej kancelarii JPM Adwokaci Janson Pulda Meller. – Błyskawiczne tempo uchwalania przepisów nie wróżyło dobrze. Poziom skomplikowania uchwalonych przepisów okazał się niezwykły. Dość powiedzieć, że pierwsza wersja ustawy to 117 stron maszynopisu, a instrukcja wydana do niej to kolejne 170 kartek. W innych krajach podobne rozwiązania to krótkie akty prawne, liczące 6-10 stron. Na analizę tych przepisów poświęciliśmy kilka dni. Było dla nas oczywistym, że przeciętny przedsiębiorca – właściciel restauracji, kwiaciarni czy kawiarni – będzie bezbronny w starciu z takim dokumentem. Dlatego przed świętami wielkanocnymi zainicjowaliśmy na Facebooku bezpłatną akcję pomocową dla gliwickich przedsiębiorców, którzy z trudem poruszają się w gąszczu skomplikowanych przepisów prawa. W trosce o bezpieczeństwo cały proces odbywał się zdalnie, przy pomocy poczty elektronicznej i telefonów. W JPM Adwokaci wierzymy, że istotą naszego zawodu jest niesienie pomocy, także nieodpłatnej, dla osób niemogących ponieść jej kosztów. Mamy spore doświadczenie w takiej działalności i wiedzieliśmy, że w aktualnej sytuacji, kiedy wielu przedsiębiorców walczy o utrzymanie swoich firm i miejsc pracy dla ludzi, nie mogliśmy postąpić inaczej. 

Mecenas Janson mówi, że akcja, choć trwała tylko trzy dni, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Znaczącą większość pytających stanowili przedsiębiorcy dotknięci zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, których obroty spadły do zera. Zdarzały się pytania od większych firm, niebędących w stanie zmierzyć się z przepisami. Większość dotyczyła kwestii uprawnienia do zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązku płacenia składek ZUS – jak się okazuję, to kwestia niezwykle istotna. Trudno się zresztą dziwić, skoro obowiązujące składki w Polsce są na wysokim poziomie, a konieczność ich comiesięcznego odprowadzania jest niezależna od obrotów. 

Pojawiały się też pytania o utrzymanie pracowników. To dziś podstawowy problem, bo jak właściciel zamkniętego zakładu fryzjerskiego ma wygenerować środki na zapłatę wynagrodzeń, skoro rząd zabrania mu prowadzenia działalności? 

Kancelaria JPM Adwokaci myśli już o kolejnych podobnych akcjach pomocowych, bo nowe regulacje dla przedsiębiorców będą się sukcesywnie pojawiały.
Jeżeli będziemy gotowi na kontynuację akcji, z pewnością o niej poinformujemy – zapewniają mecenasi.

Poniżej najczęściej pojawiające się pytania.

Otworzyłam firmę 3 lutego 2020 r. Czy mogę liczyć na pomoc?
Pierwsze przepisy ustawy obejmowały wyłącznie przedsiębiorców, którzy otworzyli działalność przed 1 lutym 2020 r. Otwarcie firmy po tej dacie wykluczało przedsiębiorcę z możliwości uzyskania pomocy. Nowelizacja ustawy, oznaczana jako tarcza antykryzysowa 2.0., rozszerzyła krąg uprawnionych o firmy założone od 1 lutego do 1 kwietnia 2020 r. Tym samym możliwe jest staranie się o dostępne mechanizmy pomocowe. 

Jakie są warunki do otrzymania zwolnienia z ZUS? Zalegam ze składkami, czy mogę otrzymać zwolnienie? 
Wymogiem jest niezaleganie z ich zapłatą za okres 12 miesięcy, natomiast w przypadku pozostałych instrumentów, takich jak dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, warunkiem pozostaje niezaleganie ze składkami ZUS oraz należnościami podatkowymi na koniec trzeciego kwartału 2019 r. Warto dodać, że jeżeli zaległość składkowa objęta jest układem ratalnym z ZUS (który jest przestrzegany), przedsiębiorca może skorzystać z pomocy. 

Zatrudniam dziewięciu pracowników, czy kwalifikuję się do otrzymania zwolnienia z ZUS?
Z takiego zwolnienia mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają poniżej 10 osób. Do liczby tej wlicza się również samego przedsiębiorcę, z uwagi na to, że pozostaje on płatnikiem składek także za samego siebie. Pracodawca posiadający liczbę osób do ubezpieczenia 10-49, na mocy „tarczy 2.0”, uprawniony jest do złożenia wniosku o zwolnienie ze składek w wysokości 50 procent.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniam pracowników, na jaką pomoc mogę liczyć?
Na bazie pierwotnych przepisów przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników mogli ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS z tym zastrzeżeniem, że możliwe to było, jeżeli ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu objętym wnioskiem nie przekroczył 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Podkreślamy, że kryterium dotyczy przychodu, a nie dochodu. Na mocy „tarczy 2.0” zniesiono ograniczenie w zakresie kryterium przychodu dla ubiegania się o zwolnienie ze składek ZUS przez przedsiębiorcę oraz wnioskowania o udzielenie tzw. mikropożyczki w wysokości 5 tys. zł, gdy do tej pory warunkiem było także zatrudnianie pracowników i utrzymanie miejsc pracy. Zastąpił je wymóg utrzymania prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej trzy miesiące od dnia udzielenia pomocy. Drugą formą pomocy przewidzianą ustawą jest pozyskanie tzw. świadczenia postojowego ze środków Funduszu Pracy. Warunkiem uzyskania świadczenia jest zaistnienie przestoju w prowadzeniu działalności, spadek przychodu o 15 proc. w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku w stosunku do poprzedniego i niepodleganie ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu. 

Do końca kwietnia 2019 powinienem rozliczyć podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej za 2019 r. Czy muszę to zrobić?
Zgodnie z regulacjami ustawy, termin rozliczenia podatku dochodowego za 2019 r., przypadający na 30 kwietnia 2020, został przesunięty o miesiąc – na 31 maja 2020 r.

Czy przepisy rządowe zwalniają z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości? 
Nie. To uzależnione jest od decyzji rady gminy, która może zdecydować o takim rozwiązaniu. Warto dodać, że w Gliwicach, decyzją prezydenta Adama Neumanna, wprowadzono mechanizmy zwalniania niektórych przedsiębiorców z czynszów najmu w lokalach znajdujących się w zasobach gminy. 

Gdzie należy złożyć wniosek o dofinansowanie pracowników?
Wniosek należy złożyć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, a środki na ten cel pochodzić mają z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Do dokumentu, zgodnie z jego treścią, załączyć należy listę pracowników objętych dofinansowaniem oraz kopię porozumienia zawartego z nimi (skierowanie na przestój lub obniżenia wymiaru czasu pracy). Zawarcie i załączenie takiego porozumienia to warunki konieczne uzyskania pomocy. W przypadku odnotowania spadku obrotu przekraczającego 30 proc. odrębnym instrumentem wsparcia na pokrycie kosztów prowadzenia działalności pozostaje program prowadzony przez starostę wraz z powiatowym urzędem pracy. Pozwala on na ubieganie się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowniczych w równowartości 50, 70 lub 90 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. W takim przypadku wniosek składamy w powiatowym urzędzie pracy. 

Skąd ściągnę formularze i wnioski? 
Formularze i wnioski dostępne są na stronach internetowych poszczególnych instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy. Zbiorczo znajdują się one także na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-przedsiebiorcy

W kwietniu mam wyznaczony termin rozprawy sądowej. Czy się odbędzie? 
Pierwotnie terminy rozpraw i posiedzeń jawnych zostały odwołane poszczególnymi zarządzeniami prezesów sądów. Obecnie, w czasie obowiązywania okresu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego, nie przeprowadza się rozpraw czy posiedzeń jawnych za wyjątkiem spraw pilnych, do których zalicza się sprawy aresztowe i niektóre czynności sądu rodzinnego i nieletnich lub związane ze stosowaniem środka zabezpieczającego bądź ochroną zdrowia psychicznego. 

zebrał: (san)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj