Tomasz Węgrzyn zaprojektował marinę w Gliwicach jako Centrum Turystyki i Edukacji Wodnej.

Jego pomysł na zagospodarowanie gliwickiego portu otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie UnIATA ‚21. Praca zdobyła także dwie drugie nagrody w konkursach: BIM Project 2020 w kategorii budynków użyteczności publicznej oraz w konkursie Prezydenta Miasta Gliwice na najlepszą pracę dyplomową.

Nagrodzony projekt jest dyplomem inżynierskim w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Nawrota.

Głównym założeniem pracy Węgrzyna jest przywrócenie funkcji rekreacyjnych zarówno samemu portowi, jak i Kanałowi Gliwickiemu. Jako punkt wyjściowy przyjął basen portowy, wokół którego rozmieścił budynki o różnej kubaturze stanowiące jednocześnie granice wydzielonych stref. Uzyskana w ten sposób ażurowość zapewnia swobodny dostęp do kanału z każdej strony oraz połączenia pomiędzy centrum, obszarami zielonymi a infrastrukturą.

Rozczłonkowanie brył korzystnie wpływa na postrzeganie skali obiektu, umożliwia też zmianę jego charakteru w zależności od pór roku. W projekcie widzimy zarysowane trzy strefy odpowiadające centrum edukacji, hotelowi i marinie. Priorytetem było rozdzielenie funkcji związanych z aktywnościami ( rozlokowano je na parterze) i tymi zapewniającymi prywatność i zminimalizowanie hałasu, takie jak pokoje hotelowe i hostelowe (te znajdziemy na piętrze).

Dla Węgrzyna istotne było także odtworzenie walorów przyrodniczych dawnego rozlewiska Kłodnicy. Stąd wtapiający się krajobraz dach bagienny oraz wykorzystanie roślinności szuwarowej i wody do wydzielenia przestrzeni wokół obiektu. 
(opr. ml)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj